Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - arenda in natura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - arenda in natura

Cum este impozitat si ce trebuie sa declare un PFA care are in arenda terenul si plateste in natura?
In cazul platilor in natura a contravalorii arendei, in contabilitatea arendasului apare un venit din vanzarea produselor finite in baza facturii emise, chiar daca ulterior, va aparea o compensare intre datoria si creanta aferenta, astfel rezultand impozitul pe venit.
Sa inteleg ca o data fac intrare unde retin 16% si apoi iesire unde platesc 16%? Asa am considerat si eu numai ca cei de la finante mi au spus ca de produse ma scad pe baza contractului iar posesorul terenului va plati prin norma pe venit D221...?
La intrare nu 16%, doar la facturare pentru ca inregistrati un venit. Ce plateste el se numeste venit din arendare, si asta e treaba lui.