Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare terenurilor date in arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare terenurilor date in arenda

Am dat in arenda un hectar teren agricol,si am optat ptr.plata arendei in natura.Arendasul,nu-mi echivaleaza produsele in lei-pe baza pretului minim al produselor ,stabilit de C.J-Prahova,ci face simplu:ai de primit 800kg. produse ca drept de arenda,inmulteste cu 16%(imp.venit)+ 5,5% CASS= 21,5% DIN CANTITATE DE PRODUSE la care ai dreptul.Simplu,iar lui ii creste profitul -desi valoarea arendei nu e nici jumatate din subventia pe care o primeste ptr. terenul meu????
Impozitul pe teren care se plateste la primarie e ceva si impozitul pe venitul din arenda e altceva. La acesta din urma va referiti si se plateste la anaf (trezorerie). Daca va considerati nedreptatit, dupa ce ati sesizat in scris arendasul, puteti sa va adresati si la anaf.