Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

suntem o famile ce in ultimi ani a lucrat in strainatate , avem un copil nascut acolo si este de un an in tara , am incercat sa obtinem alocatie pentru copil acasa dar datorita faptului k am lucrat in strainatate, nu putem obtine alocatie pentru copil aici in tara, cu toate k acolo nu avem facut nicio o cerere pentru el pentru obtinerea unei alocati, copilul acuma are aproape doi ani , si am dori si noi niste informatii daca legal avem dreptul sa recuperam alocatie din urma, mai bine zis de la data de cand este el nascut
1. Din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 6
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare

2. Daca acum locuiti in tara mergeti la Primarie si completati cererea pentru alocatia de stat pentru copii si depuneti actele care vi se cer.

3. Alocatia de stat pentru copii se acorda pentru cel mult 12 luni in urma, de la data depunerii cererii.