Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua

In februarie 2000 a decedat bunica mamei mele.Ea a avut 4 copii(3 fete si 1 băiat) dintre care doar 2 copii mai sunt in viată.( o fată si băiatul).Una din fete a murit in acelasi an cu bunica mamei (adică mama mamei mele) şi cealălaltă fiică a murit in anul 2009( adică mătuşa mamei mele).
1.Se mai poate deschide succesiunea bunicii după 13 ani,si a matusii după 4 ani?
2.Se poate deschide succesiune matusii,fără a mai deschide succesiunea bunicii?
3.Cine are dreptul la succesiunea matusii decedate daca aceasta nu a avut sot sau copii?
Succesiunea după bunică s-a deschis la data decesului ei. Ceea ce doriţi dumneavoastră să deschideţi este dezbaterea succesorală.

Un lucru nu aţi precizat. Fiica bunicii (cea decedată în acelaşi an cu bunica) a murit înaintea bunicii sau după ea.

Dezbaterea succesorală poate fi începută oricînd. La succesiunea respectivă vor veni toţi descendenţii acceptanţi.

Dacă fiica decedată în 2000 a murit înaintea bunicii, la succesiunea după bunica vin copiii fiicei decedate, prin reoprezentare. Dacă a decedat după bunica, atunci se vor dezbate toate cele trei succesiuni deodată (succesiunea după fiica decedată în 2009, succesiunea după fiica decedată în 2000 şi succesiunea după bunica).

2. Se poate dezbate succesiunea după oricare dintre fiicele bunicii fără a dezbate succesiunea după bunica.

3. Mătuşa fără descendenţi sau soţ supravieţuitor va fi moştenită de fraţii şi surorile ei sau, după caz, de nepoţii din fraţi şi surori.

Chestiunea poate fi limpezită dacă precizaţi cînd, în raport cu decesul bunicii, a avut loc decesul fiicei decedate în 2000.