Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere ipoteca BCR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere ipoteca BCR

Buna ziua !

In urma achitarii integrale a unui credit ipotecar de la BCR am solicitat la banca radierea ipotecii care a constituit garantia creditului . De la banca mi-au spus ca radierea se face pe baza unei declaratii a banci autentificate notarial si ca eu trebuie sa suport costurile notariale pentru declaratia respectiva .

Va rog sa-mi spuneti care este baza legala care prevede obligatia bancii de a da declaratia autentica si de ce trebuie sa suport eu costurile autentificarii . In fata notarului se va prezenta reprezentantul bancii iar notarul pentru suma care o va incasa va emite o chitanta pe numele celui care a dat declaratia (adica banca ) eu ce rol am aici ? sa platesc ?

Multumesc !

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

Si revin cu inca o mica nelamurire in legatura cu cea de-a treia intrebare a mea: daca nu eu, atunci cine?
In lipsa oricarui acord in acest sens, cine ar trebui sa suporte aceste costuri? Eu? Dezvoltatorul? BCR? Banca Dezvoltatorului?

Din ce inteleg (mi s-a comunicat prin terti, n-am primit nici macar un telefon legat de aceasta situatie, ce sa mai zic de vreo adresa oficiala), momentan exista o singura ipoteca: cea a bancii dezvoltatorului. Prin urmare, direct interesat de clarificarea acestei probleme ar fi actualul proprietar al apartamentului, BCR. Insa cum BCR este banca si in fata omului marunt, banca este un mic dumnezeu, am ceva dubii ca va suporta ceva.
Al cui este interesul va intreb? ;)

Inteleg ca raspunsul corect este "al meu, fericitul posesor al unui...credit".

Numai ca momentan, respectiv pana imi platesc creditul, pe mine nu ma incalzeste cu nimic faptul ca ipoteca este in favoarea BCR sau a Bancii dezvoltatorului. Banca dezvoltatorului mi-a dat acordul pentru radiere acum 4 ani, mi-l da azi si mi-l va da si peste doi ani. Insa pe BCR s-ar putea sa-i deranjeze mai tare ca au un credit neacoperit. De ce n-ar fi si interesul lor acum?

Intrebarea este retorica, nu trebuie sa-mi raspundeti. Am inteles ca oricum as da-o pana la urma tot clientul plateste. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
ContSters 25..... , te rog sa-mi spui si mie unde ai vazut in noul cod civil(paragraful citat mai jos) ca se refera acest articol la credite mobiliare ? Ai citit printre randuri sau cum ?...

"CAPITOLUL III
Ipoteca

SECŢIUNEA a 3-a
Ipoteca mobiliară

Art. 2419

Obligaţia de radiere

În cel mult 10 zile de la data la care obligaţia garantată a fost plătită, creditorul ipotecar este obligat să ceară operatorului arhivei radierea ipotecii. Creditorul ipotecar care omite să solicite radierea ipotecii răspunde pentru prejudiciile directe sau indirecte aduse debitorului şi constituitorului ipotecii. În acest caz, valoarea daunelor-interese ce urmează a fi plătite nu poate fi mai mică decât echivalentul în lei al sumei de 500 euro."

Raingirl a scris:

Inteleg ca raspunsul corect este "al meu, fericitul posesor al unui...credit".

Numai ca momentan, respectiv pana imi platesc creditul, pe mine nu ma incalzeste cu nimic faptul ca ipoteca este in favoarea BCR sau a Bancii dezvoltatorului. Banca dezvoltatorului mi-a dat acordul pentru radiere acum 4 ani, mi-l da azi si mi-l va da si peste doi ani. Insa pe BCR s-ar putea sa-i deranjeze mai tare ca au un credit neacoperit. De ce n-ar fi si interesul lor acum?

Intrebarea este retorica, nu trebuie sa-mi raspundeti. Am inteles ca oricum as da-o pana la urma tot clientul plateste. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.

consider ca marea majoritate a notarilor este in slujba bancilor pentru ca fiecare notar primeste "o paine" de la cate o banca prin reprezentantul acesteia, asadar nu trebuie sa te mire faptul ca raspunsurile primite anterior de la persoane "avizate" sunt in defavoarea ta !
De ce nu ne schimbam mentalitatea si sa ne gandim ca daca persoanele fizice sau juridice nu acceseaza credite bancile dau faliment ? De ce nu acceptam ca aceste contracte de creditare ar trebui sa fie echitabile ambelor parti : creditor si debitor ?....