Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Sold 711
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Sold 711

Buna ziua,

Am o speta de rezolvat si nu stiu cum. Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum calculez sold 711 daca nu am acces decat la o balanta ?
Pe baza acestei balante trebuie sa fac un bilant si un cpp. In cpp la randul 08 am completat eu suma care mi-a rezultat din diferenta doar ca sa-mi dea egal 121. Insa nu stiu cum sa ajung la acea suma din calcule pe baza de solduri si rulaje.
Va rog sa ma ajutati ca nu stiu productie de nici o culoare.

Multumesc anticipat!

florcik, utilizator
Nu va dati seama din balanta. Va trebuie fisa cont la 711 sa vedeti cum s-a inchis in fiecare luna, pe debit sau pe credit la ct 121.

Ca principiu suma diferenta ar trebui sa fie chiar soldurile de inchidere ale contului 711, dar posibil sa fie si sume, de exemplu cele inregistrate prin credit conturi din clasa 6.

Un exemplu ar fi in credit 601: Cf Ordin 3055/2009:

În debitul contului 301 "Materii prime" se înregistrează:
- valoarea materiilor prime constatate plus la inventar, a celor primite cu titlu gratuit şi a celor rezultate din dezmembrări (601, 758);

Deci nu puteti stii cum s-a inchis 711 si care e diferenta pt CPP decat daca vedeti fisa cont 711.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Are sold? Uitati-va in 345 ,331 sau 348 sa nu fii ramas diferenta neinchisa din productie.
Dan_Preda a scris:

Are sold? Uitati-va in 345 ,331 sau 348 sa nu fii ramas diferenta neinchisa din productie.

Cred ca florcik spunea ca 711 avea sold inainte de a fi inchis prin 121 si nu stie ce fel de sold debitor/creditor, si nu ca acum are sold. Eu asta am inteles si asa am dat raspunsul de mai sus :D
Ioan Petru Butariu, Contabil
florcik a scris:

Va rog sa ma ajutati ca nu stiu productie de nici o culoare.

punctul meu de vedere :
1) trebuie sa inveti teoretic totul depre productie si apoi
2) pune in practica teoria.

Asa apar divergentele dintre contabili si ... altii. Fac referire la diverse forumuri unde contabili se plang si sunt vesnic nemultumiti ca li se ia painea de la gura :-/
Detaliez ce am spus mai sus...va uitati in rulaje la 345,331, 348,341,etc, si vedeti ce rulaje, insumate, dau rulajele lui 711, poate soldul venea din nedescarcarea gestiunii, productia in curs de executie care acum ar trebui reluata(productia neterminata)....sunt multe posibilitati. Cu cat imi dati mai multe detalii, cu atat va pot ajuta mai usor.

Angy2009, consider ca suntem aici ca sa ne ajutam colegii, nu ca sa ii certam!
ContSters307306, utilizator