avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Sold 711
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Sold 711

Buna ziua,

Am o speta de rezolvat si nu stiu cum. Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum calculez sold 711 daca nu am acces decat la o balanta ?
Pe baza acestei balante trebuie sa fac un bilant si un cpp. In cpp la randul 08 am completat eu suma care mi-a rezultat din diferenta doar ca sa-mi dea egal 121. Insa nu stiu cum sa ajung la acea suma din calcule pe baza de solduri si rulaje.
Va rog sa ma ajutati ca nu stiu productie de nici o culoare.

Multumesc anticipat!

Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2013
florcik, utilizator
Cel mai recent răspuns: florcik , utilizator 15:59, 10 Decembrie 2013
Nu va dati seama din balanta. Va trebuie fisa cont la 711 sa vedeti cum s-a inchis in fiecare luna, pe debit sau pe credit la ct 121.

Ca principiu suma diferenta ar trebui sa fie chiar soldurile de inchidere ale contului 711, dar posibil sa fie si sume, de exemplu cele inregistrate prin credit conturi din clasa 6.

Un exemplu ar fi in credit 601: Cf Ordin 3055/2009:

În debitul contului 301 "Materii prime" se înregistrează:
- valoarea materiilor prime constatate plus la inventar, a celor primite cu titlu gratuit şi a celor rezultate din dezmembrări (601, 758);


Deci nu puteti stii cum s-a inchis 711 si care e diferenta pt CPP decat daca vedeti fisa cont 711.
Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
Are sold? Uitati-va in 345 ,331 sau 348 sa nu fii ramas diferenta neinchisa din productie.
Dan_Preda a scris:

Are sold? Uitati-va in 345 ,331 sau 348 sa nu fii ramas diferenta neinchisa din productie.


Cred ca florcik spunea ca 711 avea sold inainte de a fi inchis prin 121 si nu stie ce fel de sold debitor/creditor, si nu ca acum are sold. Eu asta am inteles si asa am dat raspunsul de mai sus :D
Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
florcik a scris:

Va rog sa ma ajutati ca nu stiu productie de nici o culoare.


punctul meu de vedere :
1) trebuie sa inveti teoretic totul depre productie si apoi
2) pune in practica teoria.

Asa apar divergentele dintre contabili si ... altii. Fac referire la diverse forumuri unde contabili se plang si sunt vesnic nemultumiti ca li se ia painea de la gura :-/
Detaliez ce am spus mai sus...va uitati in rulaje la 345,331, 348,341,etc, si vedeti ce rulaje, insumate, dau rulajele lui 711, poate soldul venea din nedescarcarea gestiunii, productia in curs de executie care acum ar trebui reluata(productia neterminata)....sunt multe posibilitati. Cu cat imi dati mai multe detalii, cu atat va pot ajuta mai usor.

Angy2009, consider ca suntem aici ca sa ne ajutam colegii, nu ca sa ii certam!
Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2013
ContSters307306, utilizator

Alte discuții în legătură

Cont 711 cont de profit si pierdere daniela125 daniela125 buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie, in contul de profit si pierdere generat de saga , la contul 711 am o valoare cu minus (-300. 000 ... (vezi toată discuția)
711 in bilant mmanu mmanu buna ziua folosesc contul 711 variatia stocurilor pentru a evidentia cresterea in greutate animale, la o ferma, problema este ca nu am sold la cont la ... (vezi toată discuția)
Contabilitate la o ferma de crestere vaci cu lapte AlinaMihai13 AlinaMihai13 Buna ziua, Indraznesc sa va deranjez deoarece am remarcat ca aveti experienta practica in evidenta contabila la ferme. Am un control la o ferma de vaci ... (vezi toată discuția)