Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Micsorarea timpului de lucru pentru gravide
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Micsorarea timpului de lucru pentru gravide

In ce act normatic este specificat ca se poate reduce timpul de lucru pentru gravidele cu risc ?
Conform Legii 142/09.07.1998 ( a tichetelor de masa)
- in art 5 alin (1) : Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa , lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare.
- alin ( 2) : In conditiile prevazute la alin (1) , angajatorul distribuie, pe salariat, un nr de tichete de masa corespunzator nr de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.

Deci legea face referire la nr de zile lucratoare din luna si nu la nr de ore lucrate int-o zi. Parerea mea este ca nu au voie sa va diminueze nr de tichete de masa.
Faptul ca dvs beneficiati de reducerea programului cu 2 ore nu sunt afectate drepturile salariale si nici cele conexe, respectiv bonurile de masa.