avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daune din accidente
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daune din accidente

Acum ceva timp am avut un accident pe centură Bucureștiului ,unul cu o vitanja m-a acroșat si m-a împins i separatorul de benzi ,mașina dauna totala dar am suferit si niște fracturi la piciorul drept cu plăcute si șuruburi ,cu mașina am rezolvat-o ca avea Casco dar eu m-a pot îndrepta catre asigurator pentru despăgubire
eu stiu ca :
CASCO acopera daunele produse in cazul urmatoarelor evenimente:
- avarierea automobilului propriu sau al altui automobil
- distrugerea anumitor bunuri
- accidentarea soferului sau a persoanelor care se afla in automobile
- accidentarea unui pieton
- pagube produse din loviri, ciocniri, zgariere, rasturnare, caderea unor corpuri pe autoturism
- pagube cauzate de furtuna, inundatii, cutremur, grindina, ploaie torentiala, alunecare de teren, avalansa, carbonizare, explozie, afumare
- furtul autovehicolului, a unor parti componente sau a pagubelor provocate in urma tentativei de furt
- pagubele cauzate ca urmare a masurilor luate pentru salvarea lui
- pagubele produse asupra partilor componente sau pieselor autovehiculului in timp ce acestea se aflau demontate in vederea efectuarii reparatiei sau intretinerii
- cheltuielile de transport al autovehiculului avariat la atelierul de reparatii, acest atelier trebuie sa fie cel mai apropiat de locul in care s-a produs evenimentul asigurat
- vandalism
- pierderea cheilor

Trebuie citita polita ta CASCO si actionat in consecinta ( depunere dosar si plata acestora la daunele care ti le datoreaza)
Aveti dreptul sa cereti despagubire morala si materiala pe baza politei RCA al vinovatului.
"Problema principală este aceea că oamenii nu ştiu că au dreptul să ceară, în urma unor astfel de evenimente rutiere, despăgubiri de la societăţile de asigurări. Majoritatea posesorilor de poliţe RCA ştiu că atunci când şi-au lovit maşina, merg şi îşi repară maşina pe poliţa celui vinovat. Sau dacă, Doamne fereşte, se întâmplă vreun deces, foarte puţine familii ştiu că au dreptul să ceară despăgubiri. Cu toate că pe poliţa RCA scrie acest lucru. Iar limita de despăgubire nu este mică, este de până la 5 milioane de euro. Pot primi despăgubiri toţi cei care sunt vicitme într-un accident, indiferent dacă au fost la volan, au fost însoţitori, biciclişti, motociclişti, căruţaşi sau pietoni. Însă, nu poate primi despăgubiri vinovatul de producerea accidentului"
"Dacă, urmare a unui accident provocat de altcineva ai suferit răni sau ţi-a fost afectată sănătatea, te poţi aştepta la compensarea pierderii suferite:

· Rambursarea costurilor suportate pentru tratamentele, îngrijirile medicale, fizioterapia sau veniturile nerealizate în perioada în care nu ai fost apt de muncă ca urmare a accidentului.
· Rentă pentru avantajele nevalorificate în cazul pierderii totale sau parţiale a capacităţii de a munci şi de a fi remunerat,
· Rentă de compensare a unor nevoi suplimentare în cazul în care costurile tratamentului vor trebui suportate pe o perioadă mai lungă de timp sau permanent, lucru ce va afecta nivelul veniturilor pe care le obţinea înainte de accident,
· Rambursarea valorii obiectelor personale care au fost distruse în timpul accidentului."

Sursa: [ link extern ]
Multumesc de răspuns o sa așteptat certificatul Medico legal si o sa m-a adresez firmei de asigurări sa vedem ce se va întâmpla,!,
Daca ati semnat cum ca nu mai aveti pretentii la CASCO dupa ce v-au dat banii de masina e cam tarziu,.... Cu RCA-ul lui mai degraba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rca si casco Izike Izike Poate sa-mi spuna cineva, daca am ambele asigurari si am avut un accident, pe care nu eu am provocat, asiguratorul plateste dupa ambele asigurari, sau raman ... (vezi toată discuția)
In urma unui accident sunt nevoit sa platesc si bunurile din masina? popclaudia19 popclaudia19 tatal meu a facut un accident . sia dat asigurarea celuilalt sasi repare masina ,acesta avea pasageri luati de la ocazie.unul din ei a avut un laptop si sa ... (vezi toată discuția)
Solicitare despagubire de la vinovat, urmand ca acesta sa-si recupereze banii de la asiguratorul lui SorinIulian SorinIulian Buna ziua. Presupunand ca partea vinovata intr-un accident admite( sau cum poate fi obligata sa accepte, daca cel prejudiciat solicita asta?) sa plateasca ... (vezi toată discuția)