Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... De ce \'\'zace\'\' o plangere trimisa la sectia de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

De ce ''zace'' o plangere trimisa la sectia de politie de catre parchet?

Buna seara
Am depus personal la parchet o plangere pt fals, uz de fals, inselaciune, evaziune fiscala si amenintari. Saptamana trecuta am fost la parchet pt ca nu am primit niciun raspuns si am aflat ca a fost trimisa la Politia sect 4, am fost si la cei din urma a2a zi si am aflat ca a ajuns in final pt ancheta la sectia 16 la departamentul inselaciuni.

Ieri am fost la sectia 16 si cu greu am aflat nr dosarului de ancheta si cine se ocupa de el. Incerc zilele urmatoare sa iau legatuar cu aceasta persoana pt a depune noi probe si a fi audiat in prezenta unui avocat.

Credeti ca ma va audia la cerere? Daca da atunci il va audia si pe inculpat in scurt timp si va trimite dosarul inapoi la parchet?

Ideea e ca saptamana viitoare se implinesc 2 luni de cand am depus plangerea la parchet, e de inteles sa mai intarzie o sapt doua... dar niciun telefon, scrisoare nimic.

Multumesc anticipat
In solutionarea plangerii,pentru incadrarea faptelor,este obligatoriu ca partile sa fie audiate de catre organul de cercetare penala
Termenul de solutionare nu este legal prevazut, fiind conditionat de bagajul de activitate al organului de cercetare penala ,de cauzele aflate deja in cerccetare,de complexitatea setei,de numarul de persoane necesar de audiat,de interesul tuturor partilor si de alti factori independenti de vointa partilor
ynocentta a scris:

In solutionarea plangerii,pentru incadrarea faptelor,este obligatoriu ca partile sa fie audiate de catre organul de cercetare penala
Termenul de solutionare nu este legal prevazut, fiind conditionat de bagajul de activitate al organului de cercetare penala ,de cauzele aflate deja in cerccetare,de complexitatea setei,de numarul de persoane necesar de audiat,de interesul tuturor partilor si de alti factori independenti de vointa partilor

Buna
Momentan nu a fost audiat nimeni, trebuie sa il rog sa ma audieze ca sa nu intram in luna 3.
In cazul dosarului meu sunt de audiat 3 pers- eu, el si sotia lui - si apoi trimis la parchet.

Ma va audia la cerere?
Multumesc
Numai daca invocati motive temeinice
Mai dureaza pana va fi "inculpat ", e cel impotriva caruia s-a pus in miscare actiunea penala, este parte in procesul penal. Va fi citat in calitate de faptuitor, probabil.
Dvs ati scris in plangere cam tot in legatura cu ce stiti despre faptele petrecute. Cred ca veti fi chemat pt declaratii, dupa ce i se ia declaratie celui de care v-ati plans.