avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura incasata cu chitanta sau fara?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura incasata cu chitanta sau fara?

O PFA neplatitoare de TVA, care presteaza servicii, factureaza catre un client SRL / PFA. Exista contract intre cele doua entitati in care se stipuleaza si sumele de plata. La momentul facturarii, daca plata se face cash, trebuie facuta si chitanta? Sau se emite doar factura, in baza contractului?
Cel mai recent răspuns: mastera , utilizator 09:14, 11 Decembrie 2013
Trebuie facuta si chitanta pentru incasare in numerar,daca nu aveti casa de marcat si emiteti Bon fiscal.
Buna ziua,
Si daca plata se face prin banca?
Adica beneficiarul ii plateste PFA-ului (prestatorul) prin banca. PFA-ul emite doar factura pe care o inregistreaza in RIJP, corect?
Poate PFA-ul sa foloseasca contul personal de persoana fizica pentru a incasa facturile?
Aici si eu am aceeasi intrebare ca si "mastera". Asteptam amandoi un raspuns :)
Emiteti doar factura,incasarea se pote face prin contul Pf..anexati extrasul cardului din ziua respectiva.
Multumesc pentru raspuns.
As mai avea o intrebare.
Pot folosi contul bancar de pf ca sa platesc facturile pfa-ului. Exemplu ar fi... combustibil pentru auto pfa.
Sau se pot face plati din contul pf al pfa-ului catre alt pfa?
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bon fiscal la service auto Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Service auto presteaza servicii catre persoane fizice. Factura este intocmita pe persoana fizica iar incasarea se face peste doua luni de la o societate de ... (vezi toată discuția)
Facturare persoane fizice aling aling Buna ziua! Sper sa ma ajutati. Voi lansa un site prin intermediul caruia atat persoanele juridice cat si persoanele fizice vor putea sa-si promoveze ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri contabilitate cmi nicoleta_gheorghe nicoleta_gheorghe Buna ziua, am infiintat de curand un CMI stomatologie, neplatitor de TVA si am cateva nalamuriri, daca ma poate ajuta cineva : 1.activitatea se ... (vezi toată discuția)