Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura incasata cu chitanta sau fara?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura incasata cu chitanta sau fara?

O PFA neplatitoare de TVA, care presteaza servicii, factureaza catre un client SRL / PFA. Exista contract intre cele doua entitati in care se stipuleaza si sumele de plata. La momentul facturarii, daca plata se face cash, trebuie facuta si chitanta? Sau se emite doar factura, in baza contractului?
Trebuie facuta si chitanta pentru incasare in numerar,daca nu aveti casa de marcat si emiteti Bon fiscal.
Buna ziua,
Si daca plata se face prin banca?
Adica beneficiarul ii plateste PFA-ului (prestatorul) prin banca. PFA-ul emite doar factura pe care o inregistreaza in RIJP, corect?
Poate PFA-ul sa foloseasca contul personal de persoana fizica pentru a incasa facturile?
Aici si eu am aceeasi intrebare ca si "mastera". Asteptam amandoi un raspuns :)
Emiteti doar factura,incasarea se pote face prin contul Pf..anexati extrasul cardului din ziua respectiva.
Multumesc pentru raspuns.
As mai avea o intrebare.
Pot folosi contul bancar de pf ca sa platesc facturile pfa-ului. Exemplu ar fi... combustibil pentru auto pfa.
Sau se pot face plati din contul pf al pfa-ului catre alt pfa?
Va multumesc.