Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Somatie de plata !
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Somatie de plata !

Hotararea prin care s-a emis somatia de plata , neatacata in termenul prev de lege , mai trebuie investita cu formula executorie sau nu , ptr a fi pusa in executare silita?
Daca da, pot sa mai cer investirea cu formula executorie , hotararea fiind data in 10.04.2007?
Da. Trebuie investita cu formula executorie. Sunteti in termen, termenul de decadere este de 3 ani de la data comunicarii.
Va multumesc !
Pentru inceput trebuie declarata irevocabila si apoi investita cu formula executorie
dcozma a scris:

Pentru inceput trebuie declarata irevocabila si apoi investita cu formula executorie

Corect! Mai exact asteptat sa treaca termenul de 10 zile de la comunicare sau sa se respinga cererea in anulare si apoi sa se faca cerere de notare a mentiunii ramanerii irevocabila si a investirii cu formula executorie.
ma gandesc ca din 2007 au trecut cel 10 zile