Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Buna seara
Ce inseamna transfer patrimonial ? Ex: Daca o societate vinde in ultimele 120 de zile de dinaintea deschiderii procedurii de insolventa, vinde un utilaj a carui valoare de intrare in contabilitate este de 85000 de lei , altei societati , poate fi considerat transfer patrimonial.
Da. Este un transfer patrimonial. Transferul unui bun dintr-un patrimoniu (al firmei în insolvenţă) într-un alt patrimoniu, fie că este cu titlu de schimb, fie că este dare în plată sau o clasică vînzare.