Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libera practica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libera practica

Buna ziua, va scriu pe acest forum in speranta ca ma veti ajuta in problemele cu care ma confrunt. Prima ar fi daca am terminat rezidentiatul si nu am promovat examenul de specialist, cum ma pot angaja? Am un post in tara, pentru ca am dat rezi pe post dar nu ma pot prezenta pentru ca nu am luat examenul. Nu stiu cand voi mai da si daca voi mai da acest examen, as fi vrut sa ma orientez pe medicina generala, insa cei de la Colegiul Medicilor mi-au spus ca ar trebui sa am o specialitate, nu conteaza care, ca sa pot lucra pe med generala. Insa am vazut un articol 23 din Ord 11/ 2009 si republicata in care se preciza ca se poate lucra, insa alaturi de un medic cu libera practica si sub indrumarea sa. Cum sa fac? Cum sa procedez? Eu as vrea sa renunt la acel post, am vazut majoritatea cazurilor de acest fel cand instanta nu le-a dat castig de cauza spitalelor invocand foarte multe clauze ( nu esti platit de ei ci de minister, oricum rezidentii au dreptul sa primeasca salariu, ei nu au cheltuit nimic cu mine, nimic suplimentar, dreptul la libera circulatie, etc) le stiti mai bine decat mine.
Ma refeream la aceasta ordonanta, republicata si in 2011 etc:

Ordonanta nr. 18 din 29/08/2009 (Ordonanta 18/2009)
privind organizarea si finantarea rezidentiatului
Publicat in Monitorul Oficial nr. 601 din 31/08/2009

CAPITOLUL III
Drept de libera practica

Art. 22. -
(1) Incepand cu promotia 2005 de absolventi licentiati ai facultatilor de medicina, dobandirea dreptului de libera
practica se face dupa promovarea examenului de medic specialist.
(2) Medicii rezidenti care nu finalizeaza stagiul de rezidentiat in specialitatea obtinuta prin concurs pot continua
pregatirea in specialitatea medicina de familie. Prezentarea la examenul de medic specialist se face, dupa caz, la
finele completarii pregatirii in specialitatea medicina de familie sau dupa parcurgerea integrala a curriculumului
de pregatire in aceasta specialitate.
(3) Medicii confirmati specialisti in alta specialitate decat specialitatea medicina de familie, aflati in situatie de
reconversie profesionala, pot obtine certificatul de medic specialist medicina de familie dupa efectuarea unui
stagiu de pregatire de minimum 6 luni in unitati sanitare acreditate pentru pregatirea in rezidentiatul de medicina
de familie si dupa promovarea examenului de medic specialist organizat de Ministerul Sanatatii.
(4) In vederea aplicarii prevederilor alin. (3), Ministerul Sanatatii si Colegiul Medicilor din Romania analizeaza in
ce masura formarea de specialist, precum si experienta profesionala insusita pot inlocui formarea prin rezidentiat
in specialitatea medicina de familie si stabilesc durata stagiului de pregatire in specialitatea medicina de familie
care urmeaza a fi efectuat.
(5) Durata si continutul pregatirii in specialitatea medicina de familie, prevazute la alin. (2)-(4), se stabilesc
potrivit prevederilor art. 10 alin. (3). Prezentarea la examenul de medic specialist se aproba de catre Ministerul
Sanatatii.
Art. 23. - Absolventii facultatilor de medicina care au finalizat pregatirea in rezidentiat, dar nu au promovat
examenul de specialitate pot fi incadrati cu contract individual de munca in cabinete medicale individuale, sub
indrumarea unui medic cu drept de libera practica, beneficiind de incadrarea pe functia de medic si de
salarizarea corespunzatoare ultimului an de rezidentiat, in functie de specialitatea in care au fost confirmati
medici rezidenti.

CAPITOLUL IV
Dispozitii tranzitorii si finale

Art. 24. -
(1) Absolventii facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie licentiati anterior promotiei 2005 dobandesc
drept de libera practica dupa finalizarea stagiaturii cu durata de un an.
(2) Pe perioada stagiaturii, drepturile de personal pentru absolventii facultatilor de medicina, medicina dentara
si farmacie licentiati anterior promotiei 2005 se suporta de la bugetul de stat.
(3) Activitatea practica desfasurata de medicii, medicii dentisti si farmacistii din promotii anterioare anului 2005
in afara granitelor Romaniei poate fi echivalata de Ministerul Sanatatii cu stagiatura cu durata de un an, cu avizul,
dupa caz, al Colegiului Medicilor din Romania, al Colegiul Medicilor Dentisti din Romania si, respectiv, al
Colegiului Farmacistilor din Romania.
Art. 25. - Incepand cu promotia 2005, absolventii licentiati ai facultatilor de medicina dentara si farmacie obtin
dreptul de libera practica odata cu dobandirea licentei.
Art. 26. -
(1) Inscrierea la concursurile de rezidentiat se poate face si imediat dupa promovarea examenului de licenta
sau/si inaintea finalizarii anului de stagiatura, in vederea asigurarii posibilitatii obtinerii specializarilor la varste mai
apropiate de tendintele actuale ale standardelor internationale.
(2) Absolventii licentiati ai facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie anterior promotiei 2005, care
devin rezidenti in conditiile prevazute la alin. (1), dobandesc dreptul de libera practica dupa un an de rezidentiat,
conform prevederilor legale anterioare.

Mentionez ca am absolvit UMF in 2001.
Multumesc mult.
ContSters307991, utilizator