Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am o verisoara,este in grecia cetatean roman si vrea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am o verisoara,este in grecia cetatean roman si vrea sa divorteze

am o verisoara plecata in grecia,cetatean roman,vrea sa divorteze.intrebarile mele sunt....
ea are un copil minor,si sotul de care vrea sa divorteze este cand in grecia cand in romania,
vrea sa bage divort in romania,fara sa doreasca pensie alimentara,pt. aceasta vreas a faca o procura cuiva sa bage divort in locul ei,este posibil acest lucru.....si adoua intrebare cum ar fii cel mai bine pt. ea sa bage divort fara avenii in romania.....va multumesc o zi buna...........
In legatura cu divortul v-au raspuns colegii. Odata cu divortul solicitati instantei si incredintarea spre crestere si educare a copilului. In ceea ce priveste pensia de intretinere, nu puteti renunta la ea pentru ca nu este un drept al dumneavoastra, ci un drept care se acorda copilului si care va fi acordat chiar daca dumneavoastra nu-l solicitati.
va multumesc foarte mult....indradevar am invatat ceva din acest subiect,si sper sa o ajut cu sfaturi,o zi buna