Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reclamatie itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reclamatie itm

Urmeaza sa intru in prenatal si angajatorul nu mi-a mai dat bonurile din lunile aprilie-august (5luni) dar din salariu mi-au oprit impozitul pe ele...unde ma pot adresa cu o reclamatie? firma este din bucuresti.. suntem in aceasta situatie in jur de 15-20 de fete, unele mai sunt in firma altele au plecat fara se li se dea bonurile si nu vreau ca acest angajator sa creada ca poate sa faca asa..X-(
badealuminita, utilizator
Puteti depune o sesizare la ITM Bucuresti
Str. Radu - Voda, nr. 26 - 26A, sector 4, cod postal 040275
021/331.13.30 - fax
e-mail: itmbucuresti@itmbucuresti.ro
In cel mai fericit caz ce poate sa pateasca angajatorul?
badealuminita, utilizator
Cel mai rau caz = sanctionarea cu amenda contraventionala daca nu indeplineste planul de masuri stabilit de catre inspectorii ITM.
Am inteles, ei scapa usor si fericiti, o amenda si gata, dar eu cum imi recuperez paguba? Daca va fii nevoie de instanta o sa ma multumesc doar cu o sesizare la itm si sper din suflet macar amenda sa primeasca dar cred ca vor gasi ei o modalitate sa ,,rezolve,, si cu cei de la itm.
badealuminita, utilizator
Daca mergeti pe acest principiu , mai bine va lipsiti si de sesizare la ITM. Chiar dac mai sunt scapari si la aceasta institutie, nu trebuie sa generalizam.

Rau e ca-l sanctioneaza, rau e ca nu-l sanctioneaza.