Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Dosar penal Italia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Dosar penal Italia

Am un dosar penal in Italia cu un cetatean italian judecatorii se fac ca nu vad actele depuse la dosar in favoare mea avan:Ptajindul pe fata pe cetateanul italian.
Am posibilitatea sa mut dosarul in romania sau unde sa ma pling de nedreptatea ce mi se face.
suna a incalcare a articolului 6 a Conventiei Europene a Drepturilor Omului.

Dreptul la un proces echitabil
1. Orice persoană are dreptul la judecarea cauzei sale în
mod echitabil, în mod public şi în termen rezonabil, de către
o instanţă independentă şi imparţială, instituită de lege,
care va hotărî fie asupra încălcării drepturilor şi obligaţiilor
sale cu caracter civil, fie asupra temeiniciei oricărei acuzaţii
în materie penală îndreptate împotriva sa. Hotărârea
trebuie să fie pronunţată în mod public, dar accesul în sala
de şedinţă poate fi interzis presei şi publicului pe întreaga
durată a procesului sau a unei părţi a acestuia, în interesul
moralităţii, al ordinii publice ori al securităţii naţionale într-o
societate democratică, atunci când interesele minorilor sau
protecţia vieţii private a părţilor la proces o impun, sau în măsura considerată absolut necesară de către instanţă când,
în împrejurări speciale, publicitatea ar fi de natură să aducă
atingere intereselor justiţiei.
2. Orice persoană acuzată de o infracţiune este prezumată
nevinovată până ce vinovăţia sa va fi legal stabilită.
3. Orice acuzat are, mai ales, dreptul :
a. să fie informat, în termenul cel mai scurt, într-o limbă
pe care o înţelege şi în mod amănunţit, despre natura
şi cauza acuzaţiei aduse împotriva sa ;
b. să dispună de timpul şi de înlesnirile necesare
pregătirii apărării sale ;
c. să se apere el însuşi sau să fie asistat de un apărător
ales de el şi, dacă nu dispune de mijloacele necesare
remunerării unui apărător, să poată fi asistat gratuit
de un avocat din oficiu, atunci când interesele justiţiei
o cer ;
d. să audieze sau să solicite audierea martorilor acuzării
şi să obţină citarea şi audierea martorilor apărării în
aceleaşi condiţii ca şi martorii acuzării ;
e. să fie asistat gratuit de un interpret, dacă nu înţelege
sau nu vorbeşte limba folosită la audiere.

1. Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor
de recurs interne, aşa cum se înţelege din principiile de drept
internaţional general recunoscute, şi într-un termen de 6 luni
începând cu data deciziei interne definitive.
Procesul dvs nu poate fi stramutat in Romania .
Este exclusa varianta stramutarii judecatii in Romania.
Aveti dreptul de a uza de aparari pe art 6 din CEDO insa analiza se va face la final cand se va pronunta hotararea judecatoreasca.

Despre ce fapta este vorba?
Conteaza si cat de relevante sunt inscrisurile ignorate de instanta.
In general din cate stiu romanii sunt discriminati in Italia fata de alti cetateni italieni dar conteaza in primul rand concludenta inscrisurilor depuse la dosar.