avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA , baza calcul impozit pe venit, CAS&CASS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA , baza calcul impozit pe venit, CAS&CASS

Buna ziua,
In cazul unui PFA-contabilitate in partida simpla, care este baza de calcul pentru CAS, CASS si impozitul pe venit?
Eu am inteles asa:
venit brut-cheltuieli deductibile= baza de calcul pentru CAS & CASS
venit brut-cheltuieli deductibile-CAS-CASS= baza de calcul pentru impozit pe venit.

este correct asa?
Cel mai recent răspuns: ancailiescu , utilizator 17:07, 16 Decembrie 2013
Ati inteles binisor. Este corect ce ati mentionat,mai putin baza de calcul pentru CAS. Aceasta
se stabileste in baza venitului declarat( declaratia 6oo)la inceputul fiecarui an fiscal.
Am inteles si va multumesc pentru promptitudine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate pfa!!!!!! ContSters137674 ContSters137674 Buna ziua! Am cateva intrebari, daca ma poate ajuta cineva cu orice informatie ii multumesc anticipat! In primul rand un pfa neplatitoare de tva si avand ... (vezi toată discuția)
Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)
Pfa agent asigurari corneliao corneliao Anul trecut am fost colaborator la un broker de asigurare dar nu am avut incasari mari. anul acesta pt a continua sa fac asigurari trebuie sa fiu PFA? si daca ... (vezi toată discuția)