Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA , baza calcul impozit pe venit, CAS&CASS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA , baza calcul impozit pe venit, CAS&CASS

Buna ziua,
In cazul unui PFA-contabilitate in partida simpla, care este baza de calcul pentru CAS, CASS si impozitul pe venit?
Eu am inteles asa:
venit brut-cheltuieli deductibile= baza de calcul pentru CAS & CASS
venit brut-cheltuieli deductibile-CAS-CASS= baza de calcul pentru impozit pe venit.

este correct asa?
Ati inteles binisor. Este corect ce ati mentionat,mai putin baza de calcul pentru CAS. Aceasta
se stabileste in baza venitului declarat( declaratia 6oo)la inceputul fiecarui an fiscal.
Am inteles si va multumesc pentru promptitudine.