Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafonul de TVA/impozit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafonul de TVA/impozit

Am deschis o firma anul acesta. Firma este activa din Iunie 2013. Sunt IMM (impozit pe venit), neplatitor de TVA.

Am avut o cifra de afaceri de mai mult de 33.000 EUR. Avand in vedere ca am deschis firma de 6 luni, plafonul se calculeaza pe 6 luni? Daca plafonul la TVA si impozit pe profit este 65.000 eur/an atunci se va calcula 32500EUR/6luni?

1. Deci devin platitor de impozit pe profit + platitor de TVA anul acesta?
2. Daca da, atunci cum incep anul viitor. Voi fi direct platitor de TVA si imp pe profit sau voi fi neplatitor de tva + impozit pe venit pana la 65.000 eur?
Buna ziua,

Veti deveni platitor de impozit pe profit si platitor de TVA daca ati depasit suma 65.000 euro cifra de afaceri, nu e important cand cand s-a infiintat firma.
Daca la finele anului 2013 ati inregistrat o cifra de afaceri de peste 65.000 euro in anul 2014 veti deveni platitor de impozit pe profit si platitor de TVA.

O zi buna,
Valentin