avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafonul de TVA/impozit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafonul de TVA/impozit

Am deschis o firma anul acesta. Firma este activa din Iunie 2013. Sunt IMM (impozit pe venit), neplatitor de TVA.

Am avut o cifra de afaceri de mai mult de 33.000 EUR. Avand in vedere ca am deschis firma de 6 luni, plafonul se calculeaza pe 6 luni? Daca plafonul la TVA si impozit pe profit este 65.000 eur/an atunci se va calcula 32500EUR/6luni?

1. Deci devin platitor de impozit pe profit + platitor de TVA anul acesta?
2. Daca da, atunci cum incep anul viitor. Voi fi direct platitor de TVA si imp pe profit sau voi fi neplatitor de tva + impozit pe venit pana la 65.000 eur?
Cel mai recent răspuns: Total Contabilitate , Contabil 16:25, 16 Decembrie 2013
Buna ziua,

Veti deveni platitor de impozit pe profit si platitor de TVA daca ati depasit suma 65.000 euro cifra de afaceri, nu e important cand cand s-a infiintat firma.
Daca la finele anului 2013 ati inregistrat o cifra de afaceri de peste 65.000 euro in anul 2014 veti deveni platitor de impozit pe profit si platitor de TVA.


O zi buna,
Valentin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanda bancara la un imm cu 3% impozit heruvim heruvim Se considera dobanda bancara (la un depozit la termen) ca cifra de afaceri la un IMM? Daca dobanda bancara se cumuleaza cu cifra de afaceri din anul respectiv, ... (vezi toată discuția)
Plafon impozit pe profit RodiZ RodiZ Conform legislatiei, o microintreprindere trece de la plata impozitului pe venit la cel pe profit dupa atingerea pragului de 65000 eur cifra de afaceri sau ... (vezi toată discuția)
Depasire prag 220000 lei ca gps gps buna ziua! daca in luna septembrie avem CA peste 220000 lei, ce declaratie se depune si cand? momentan depunem declaratiile 100 si 300 trimestrial, si suntem ... (vezi toată discuția)