Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de repaus saptamanal

Buna seara!
Va rog sa-mi confirmati sau nu, daca este legal ca sporul de repaus saptamanal sa fie de 0,01.
In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern situatie, in care, salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca;

Nu exista nicio reglementare cu privire la cuantumul acestui spor in actualele prevederi ale Codului Muncii.
Prin urmare, in speta, valoarea sporului este legala.
... bine dar 0 inseamna 0, adica nimic.
Credeti ca beneficiarul are vreun castig de pe urma aplicarii acestui coeficient?
Intr-adevar, cuantumul acestui spor este foarte mic. Salariatul nu are de castigat mai nimic din aplicarea acelui procent.

Nu stiu in ce masura promovarea unei actiuni in instanta va poate ajuta sau puteti incerca o mediere in vederea stabilirii unui nou cuantum al procentului.