avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte necesare asociat PJ intr-un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte necesare asociat PJ intr-un SRL

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti ce acte sunt necesare si care este procedura in cazul in care un viitor SRL are ca si asociat printre ale PF si un alt SRL?

multumesc
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 16:31, 4 Ianuarie 2014
Acte necesare pentru asociatul persoana juridica:
1. hotararea adunarii generala a asociatilor prin care se hotaraste participarea la infiintarea unei societati cu raspundere limitata persoana juridica romana, cota de participare in noua societate, valoarea capitalului social
2. hotararea adunarii generale a asociatilor prin care se imputerniceste o persoana pentru a o reprezenta la infiintarea societatii noi persoan juridica romana
3. extras de la registrul comertului care sa ateste existenta societatii
4. cetificat de bonitate financiara emis de o banca
5. declaratie notariala ca societatea indeplineste conditiile legii romane pentru a fi asociat intr-o societate romaneasca (se da de catre reprezentantul legal al asociatului)
6. declaratie ca societatea nu are datorii de orice fel (data de reprezentatul legal al asociatului)

Acte necesare pentru asociatul persoana fizica:
1. declaratie notariala ca indeplineste conditiile legii romane pentru a fi asociat intr-o societate romaneasca
2. cazier judiciar
3. copie CI
multumesc

scrisoarea de bonitate nu este necesara doar pt asociat PJ strain?
Nu, scrisoarea de bonitate trebui prezentata de toate persoanele juridice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reluare activitate sau cesiune firma? Strain_Arad Strain_Arad Buna ziua! Am inchis temporar firma (SRL) acum 3 ani si mi-ar fi de mare ajutor raspunsuri cum ar fi: - avem datorii numai la furnizori (90% din datorii ... (vezi toată discuția)
Srl cu asociat strain OANA GORAN OANA GORAN dragi colegi, ce acte imi sunt necesare pentru a infiinta un SRL CU DOI ASOCIATI UNUL PERS FIZICA ROM SI UNUL PERS JURIDICA STRAINA m-am interesat pe siteul ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl ca asociat unic cetatean strain Kapy Kapy Buna ziua, As dori sa stiu daca un cetatean italian poate deschide ca [b]asociat unic[/b] un SRL in RO sau are nevoie de un asociat cetatean roman? Pe langa ... (vezi toată discuția)