Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL ca asociat unic cetatean strain
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL ca asociat unic cetatean strain

Buna ziua,
As dori sa stiu daca un cetatean italian poate deschide ca asociat unic un SRL in RO sau are nevoie de un asociat cetatean roman?
Pe langa lista de acte obisnuite in cazul romanilor, pentru ei am gasit ca fiind necesare urmatoarele acte:
• scrisoare de bonitate bancara si scrisoare de bonitate de la camera de comert din localitatea din strainatate unde s-a infiintat – copie document si original, traducere legalizata in limba romana
• copia documentului de inmatriculare al acesteia – copie document si original, traducere legalizata in limba romana
• Hotararea adunarii generale a asociatilor/actionarilor prin care se mentioneaza intentia de asociere in viitoarea societate comerciala ce se va infiinta in Romania, cota de participare la constituirea capitalului social al viitoarei firme, precum si persoana desemnata de aceasta sa semneze, in numele societatii, actul constitutiv si alte documente necesare infiintarii S.R.L. – copie document si original, traducere legalizata in limba romana.
Ar mai fi ceva de adaugat la aceste acte?
Va multumesc.
Poate infiinta SRL singur.
Nu sunt necesare documentele mentionate mai sus. Cred ca le-ati copiat din lista necesara pentru o societate straina care doreste sa fie asociat unic intr-un SRL romanesc.
Da, am cautat pe net si le-am gasit intr-o lista cu titlul Acte necesare pentru infiintarea unei societati cu raspundere limitata (SRL) cu asociati persoane juridice straine. De ce nu ar avea nevoie italianul de acele acte? nu este considerat cetatean strain? Este posibil chiar daca nu are domiciliu aici in tara?
Kapy, utilizator
Pentru ca este persoana fizica. Acea lista este pentru persoane juridice, adica SRL-uri straine, asociate in SRL romanesc.