Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar indemnizatie crestere copil respins
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar indemnizatie crestere copil respins

Buna seara!
Este legal sa se respinga dosarul pt indemnizatie crestere copil , depus de mama,pe motivul ca dosarul de alocatie este despus in alt judet si ca titularul alocatiei este tatal?Parintii fiind casatoriti dar cu domicilii in judete diferite.
ana-cer, moderator
Potrivit Legii nr61/1993 , art. 3 :
(3) Alocatia de stat pentru copii prevazuta la alin. (1) lit. a) se cumuleaza cu indemnizatia lunara, stimulentul lunar sau stimulentul de insertie, prevazute in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pe cale de interpretare, se deduce ca persoana indreptatita sa primeasca indemnizatia pentru cesterea copilului va primi si alocatia de stat pentru acesta.

Dvs aveti posibilitatea sa contestati in instanta decizia de respingere a dosarului pentru acordarea indemnizatiei ccc.
Multumesc!
Pana apelati la instanta de judecata (procesul dureaza mult) faceti o sesizare la Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS), pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro