Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Amnistia din decembrie 2013 amanata pentru 1 februarie ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Amnistia din decembrie 2013 amanata pentru 1 februarie 2014 in vederea dezbaterii

Ce parere aveti de aceasta amnistie?
Ar fi sau nu oportuna?

Problema care pare sa o impiedice o constituie infractiunile de coruptie, marea coruptie...se pare...dar mica sa mare tot coruptie ramane...coruptie...

Poate ca ar trebui eliminate infractiunile de coruptie din amnistie si gata...
Nu ar fi simplu asa?
Ha ha ha ... ce parere sa avem? Buna! Parerea este cvasi-arhi-general-unanim acceptata.
De cand a aparut statul, politicul s-a luptat sa controleze justitia ca sa poata fura mai mult si mai bine (legal). Politicul nostru nu face decat ce fac si altii.
Hoti, hoti, hoti si lacomi peste masura
P.S. Apropo, de data asta Antena, a "uitat" sa transmita din Piata Universitatii.
asta mi se pare buna (argumentatiunea):

Nevoia Legii amnistiei: In loc sa construim un penitenciar, construim un spital.

"Eu sunt in situatia sa pun bani din buget si sa mai construiesc un penitenciar, dar oamenii ma intreaba: 'Domnule Ponta, nu mai bine construim un spital?'", a explicat prim-ministrul, v.v.pon(a)ta, necesitatea Legii amnistiei.

ContSters257414, utilizator
E clar ca presedintele Basescu nu va accepta o amnistie daca nu include coruptia precum violul sau pedofilia si sa fie exclusa de la amnistie.
Si Comisia Europeana cred ca este de aceeasi parere.
Si sunt de aceeasi parere si eu deoarece cred ca asa ar fi corect.
Sa ii lase scapati pe cei care dau un exemplu negativ pentru societate nu ar fi deoloc in regula.

Justitia se chinuie de multi ani sa ii infunde pe marii corupti si sa scape cu amnistie ar fi de rasul curcilor as zice eu...
A cam sarit si CSM-ul in sus si pe buna dreptate, s-ar putea spune...

Pana sa sara in sus CSM-ul deja m-am prins eu care e problema desi initial nu intelegeam care este problema...

Sunt multi care infunda puscaria aiurea si poate ca ar fi just sa iasa cu o amnistie dar cei care au dat exemplu negativ pentru societate chiar nu merita sa iasa mai ales ca sunt aplicate pedepse foarte blande...
Alesii neamului daca dau un exemplu negativ instiga la un furt national general...ceea ce se cam intampla in Romania...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nu stiu cine sunt oamenii aia de l-au intrebat pe ponta ce tot sustine ponta ca l-au intrebat ("Eu sunt in situatia sa pun bani din buget si sa mai construiesc un penitenciar, dar oamenii ma intreaba: 'Domnule Ponta, nu mai bine construim un spital?'), ca sunt altii (oameni) care zic... "Sa se construiasca penitenciare in care sa adunam politicienii, iar din banii salvati de la praduire sa construim spitale!"

ContSters257414, utilizator