Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere autoturism

daca radiez un autoturism din circulatie la cerere, avand documente eliberate de la primarie ca posed spatiu de depozitare, mai platesc in continuare impozitul pe acel autoturism?
Sunt 2 aspecte distincte radierea auto din circulatie la politie care are drept consecinta scoaterea ireversibila din circulatie a bunului auto si scoaterea auto din evidenta fiscala
Radierea auto la politie cand detinatorul nu mai doreste mentinerea vehiculului in circulatie
Cererea solicitantului;
Actul de identitate al solicitantului in original şi copie;
Copia unui document care atestă deţinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
Certificatul de inmatriculare;
Plăcuţele cu numărul de inmatriculare;
Cartea de identitate a vehiculului in original şi copie;
Fişa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale sau certificatul de atestare fiscală;
Certificatul de radiere - 3 exemplare;
Declaraţie pe proprie răspundere a titularului inmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, din care să reiasă că vehiculul nu mai circulă pe drumurile publice;
In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comerţului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
Procură specială autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o altă persoană decat titularul.
Radierea auto la cererea proprietarului de la administratia fiscala
Cartea de identitate a vehiculului, daca este mentionata in certificatul de inmatriculare
Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare pentru proprietar
Cerere/adresa a proprietarului prin care se solicita radierea la cerere, insotita de copia unui document care atesta detinerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv
Trei exemplare completate ale certificatului de radiere
Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
Certificatul de inmatriculare
Placile cu numere de inmatriculare

va rog sa ma scuzati, dar eu intrebam doar daca mai platesc impozitul la primaria de care apartin pe acel autoturism radiat din circulatie si pe care il depozitez in curtea proprie,
Daca finalizati procedura de radiere auto la cererere ,de pe rolul dv fiscal nu mai achitati impozit aferent auto
Pentru autoturismul radiat din circulatie dar care exista(in spatiul unde-l veti depozita) veti plati impozit.
Rradierea din circulatie a autoturismului nu presupune si radierea de la impozitul pe mijlocul de transport. Radierea din circulatie la cerere nu atrage dupa sine pierderea proprietatii si deci scaderea de la plata mijlocului de transport care se face doar prin pierderea dreptului de proprietate adica instrainare sau dezmembare la un centru autorizat.