Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Produse fabricate in afara Europei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Produse fabricate in afara Europei

Buna ziua,
Imi cer scuze daca nu am postat in aria corecta.

As dori sa stiu daca pentru produsele fabricate in afara Europei ( dar cumparate din Europa) este necesar ca pe eticheta sa fie mentionat numele si adresa producatorului.
Depinde. Daca aceste produse contin mai multe componente, care provin din tari din afara Europei, dar au fost asamblate in Europa, va fi un produs made in... UE. In caz contrar, se trece tara de origine.