avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiune?email si facebook accesat ilegal, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiune?email si facebook accesat ilegal, amenintari grave

Buna ziua.
De vre-o doua luni,primesc amenintari pe email si facebook,destul de serioase,iar cu cateva sapatamni in urma,mi-a fost spart emailul si facebookul.

La facebook,persoana care mi la spart,a pus poza cu fosta mea prietena si actualul ei prieten(poza facuta pe strada)si a schimbat id-ul cu numele ei.

Fosta crede ca eu am fost,dar eu cred ca cineva vrea sa ne faca rau amandurora.
Ce pot sa fac sa imi demonstrez nevinovatia si sa previn o eventuala materializare a amenintarilor.

Nu mai am acces la emailul pe care am primit amenintarile,pentru ca mi-a fost sparta parola.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: vladfesan , utilizator 13:14, 19 Decembrie 2013
Da, puteti depune plangere penala, Legea 161/2003 reglementeaza infractiunile informatice,
va multumesc frumos.o zi buna
e clar infractiune patrunderea fara drept intr-un sistem informatic, poate fi si amenintare / santaj / violarea corespondentei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - conturi de facebook si e-mail sparte, postari in numele meu pmihaela986 pmihaela986 as dori sa stiu cum se pedepseste furtul de date personale. fostul meu prieten mi-a spart adresa de email si facebook a doua oara si posteaza lucruri urate ... (vezi toată discuția)
Accesarea fara drept a conturilor de email si schimbarea parolelor. ce putem face? nuti70 nuti70 buna ziua,azi ne-au fost sparte adresele de email la toata familia si schimbate parolele noi ne mai avand acces la aceste emai-luri,adresa de email alternativa ... (vezi toată discuția)
Violarea secretului corespondentei electronice ContSters288105 ContSters288105 Cineva a intrat in cutia postala a unui prieten, dupa care a inceput sa trimita e-mailurile mele la o alta persoana, (am dovada etc.) dupa care a inceput sa-mi ... (vezi toată discuția)