Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiune?email si facebook accesat ilegal, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiune?email si facebook accesat ilegal, amenintari grave

Buna ziua.
De vre-o doua luni,primesc amenintari pe email si facebook,destul de serioase,iar cu cateva sapatamni in urma,mi-a fost spart emailul si facebookul.

La facebook,persoana care mi la spart,a pus poza cu fosta mea prietena si actualul ei prieten(poza facuta pe strada)si a schimbat id-ul cu numele ei.

Fosta crede ca eu am fost,dar eu cred ca cineva vrea sa ne faca rau amandurora.
Ce pot sa fac sa imi demonstrez nevinovatia si sa previn o eventuala materializare a amenintarilor.

Nu mai am acces la emailul pe care am primit amenintarile,pentru ca mi-a fost sparta parola.Multumesc.
Da, puteti depune plangere penala, Legea 161/2003 reglementeaza infractiunile informatice,
va multumesc frumos.o zi buna
e clar infractiune patrunderea fara drept intr-un sistem informatic, poate fi si amenintare / santaj / violarea corespondentei.