Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie suma bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie suma bani

Buna ziua. Va rog sa-mi acordati sprijinul in rezolvarea urmatoarei probleme: Vrem sa cumparam un apartament cu credit ipotecar. Sotul este titular de credit si mama mea coplatitor. Proprietari vom fi eu si sotul meu. Mai mult de jumatate din suma platita pentru apartament provine de la mama mea, care a vandut o mostenire si mi-a dat mie o parte din bani. Mai am doi frati. Pe unul din ei mama l-a despagubit cu o suma de bani si pe celalalt urmeaza sa-l despagubim noi. Am mai multe intrebari:
1. Ce acte trebuie sa fac astfel incat sa preintampin probleme la un eventual partaj in urma divortlui sau in urma succesiunii. Este suficient un act de donatie facut de mana intre mama mea si mine, in care sa declare sotul si fratii mei ca nu au pretentii la acesti bani, respectiv ca au fost despagubiti?
2. Daca este necesar un act de donatie facut la notariat care ar fi costurile?
3. De cine poate fi atacat actul de donatie?
3. Este suficient daca notarul specifica in contractul de vanzare-cumparare ca banii provin de la mama mea care mi i-a dat mie?
Multumesc foarte mult pentru raspusnuri.
incercati in contractul de v-c sa inserati un paragraf in care sa treceti faptul ca banii provin de la mama dvs.
din cate vad eu, actele nu mai sunt asa sigure si de atacat va pot ataca fratii.

av.m.vasilescu