Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie suma bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie suma bani

Buna ziua. Va rog sa-mi acordati sprijinul in rezolvarea urmatoarei probleme: Vrem sa cumparam un apartament cu credit ipotecar. Sotul este titular de credit si mama mea coplatitor. Proprietari vom fi eu si sotul meu. Mai mult de jumatate din suma platita pentru apartament provine de la mama mea, care a vandut o mostenire si mi-a dat mie o parte din bani. Mai am doi frati. Pe unul din ei mama l-a despagubit cu o suma de bani si pe celalalt urmeaza sa-l despagubim noi. Am mai multe intrebari:
1. Ce acte trebuie sa fac astfel incat sa preintampin probleme la un eventual partaj in urma divortlui sau in urma succesiunii. Este suficient un act de donatie facut de mana intre mama mea si mine, in care sa declare sotul si fratii mei ca nu au pretentii la acesti bani, respectiv ca au fost despagubiti?
2. Daca este necesar un act de donatie facut la notariat care ar fi costurile?
3. De cine poate fi atacat actul de donatie?
3. Este suficient daca notarul specifica in contractul de vanzare-cumparare ca banii provin de la mama mea care mi i-a dat mie?
Multumesc foarte mult pentru raspusnuri.
cristeo a scris:

Buna ziua. Va rog sa-mi acordati sprijinul in rezolvarea urmatoarei probleme: Vrem sa cumparam un apartament cu credit ipotecar. Sotul este titular de credit si mama mea coplatitor. Proprietari vom fi eu si sotul meu. Mai mult de jumatate din suma platita pentru apartament provine de la mama mea, care a vandut o mostenire si mi-a dat mie o parte din bani. Mai am doi frati. Pe unul din ei mama l-a despagubit cu o suma de bani si pe celalalt urmeaza sa-l despagubim noi. Am mai multe intrebari:
1. Ce acte trebuie sa fac astfel incat sa preintampin probleme la un eventual partaj in urma divortlui sau in urma succesiunii. Este suficient un act de donatie facut de mana intre mama mea si mine, in care sa declare sotul si fratii mei ca nu au pretentii la acesti bani, respectiv ca au fost despagubiti?
2. Daca este necesar un act de donatie facut la notariat care ar fi costurile?
3. De cine poate fi atacat actul de donatie?
3. Este suficient daca notarul specifica in contractul de vanzare-cumparare ca banii provin de la mama mea care mi i-a dat mie?
Multumesc foarte mult pentru raspusnuri.

1. Contract de donatie autentificat in care sa se specifice ca mama va doneaza doar dumneavoastra nu si sotului aceasta suma de bani;
2.Doar un notar vi le poate spune si depind de suma donata;
3.Nu. Dar trebuie sa se precizeze clar ca aceasta suma de bani este platita de dumneavoastra din banii primit de la mama ca donatie, doar pentru dumneavoastra.
Cine poate ataca donatia? Inteleg ca donatia nu poate fi facuta decat la notariat? Un act de mana nu poate fi proba intr-un eventual proces de contestare a donatiei?
Daca nu facem nici act de donatie si nu specificam de unde provin banii, inteleg ca voi partaja bunurile in mod egal cu sotul meu la un eventual divort? Nici in cazul unui partaj nu e valabila o declaratie de mana?
Si eu as vrea sa facem actul de donatie la notariat, dar din pacate nu avem bani pentru asta, am inteles ca ar costa cam cat actul de vanzare-cumparare. E corect?
Incercam sa facem acum lucrurile cat mai clar sa nu avem probleme in viitor. Multumesc.
cristeo a scris:

Cine poate ataca donatia? Inteleg ca donatia nu poate fi facuta decat la notariat? Un act de mana nu poate fi proba intr-un eventual proces de contestare a donatiei?
Daca nu facem nici act de donatie si nu specificam de unde provin banii, inteleg ca voi partaja bunurile in mod egal cu sotul meu la un eventual divort? Nici in cazul unui partaj nu e valabila o declaratie de mana?
Si eu as vrea sa facem actul de donatie la notariat, dar din pacate nu avem bani pentru asta, am inteles ca ar costa cam cat actul de vanzare-cumparare. E corect?
Incercam sa facem acum lucrurile cat mai clar sa nu avem probleme in viitor. Multumesc.

Donatia o pot ataca fratii, doar in ceea ce priveste suma ce le-ar incalca lor rezerva succesorala. Dar daca au primit fiecare cate o suma de bani egala, nu ar avea sanse de reusita intr-o astfel de actiune. In principiu o astfel de donatie o puteti face si prin simpla remitere manuala a sumei de bani. Dar nu veti avea niciun mijloc de proba. va recomand sa nsistati sa se treaca in contractul de vanzare-cumparare faptul ca suma respevtiva de bani reprezinta bun propriu al dumneavoastra primita rin donatie de la mama dumneavoastra, iar sotul sa declare ca recunoaste acest lucru. Oricum, fiind bun cumparat in timpul casatoriei, sotul va avea asupra sa aceleasi drepturi ca si dumneavoastra. Doar ca , la un eventual partaj din sulta pe care i-o veti datora sotului se va scadea aceasta suma de bani.