Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Nelamuriri functionare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Nelamuriri functionare PFA

Buna seara

Angajatorul (SRL) mi-a propus sa colaboram prin PFA ... pe langa faptul ca toata chestia presupune niste costuri (cam mari din pct meu de vedere) as avea mai multe intrebari
- in primul rand as vrea sa stiu mai exact ce inseamna deducere (stiu ca pare idioata intrebarea dar chiar nu stiu) ? Si ce fel de cheltuieli pot fi deduse ca si PFA?
- cum e cu taxele si contributiile pentru un venit sa zicem de 1000 lei net? stiu ca SRL-ul ar plati mai putin asa decat daca as fi angajat cu CIM dar ma intereseaza daca pe PFA castig si eu ceva in afara de bataia de cap cu contabilitatea si drumurile la ANAF
- intre tichete de masa salariat si contravaloarea lor catre PFA care varianta e mai avantajoasa?

momentan atat
multumesc
mircea101, utilizator
Problema tichetelor de masa se discuta doar cand aveti contract de munca. Altfel nu.
Daca intentionati sa prestati activitatea pe pfa si e o activitate ocazionala, atunci beneficiarul va plateste conform contractului de prestari servicii dintre dumneavoastra si el si ca pfa veti platiti impozitul si contributiile.
Daca in schimb activitatea e desfasurata pe intreg anul cu acelasi beneficiar, ii respectati conditiile de munca impuse de acesta, ca pfa depuneti numai munca fizica sau intelectuala fara a contribui si cu bani, va pune la dispozitie utilajele si echipamente de munca si de protectie, asta inseamna ca activitatea pe care o desfasurati e una dependenta si atunci el nu va scapa de plata impozitului si a celorlalte contributii sociale.
Impozitul de 16% se plateste in functie de venit dar asigurarea de sanatate de 5,5% se aplica unei baze de calcul lunare care nu trebuie sa fie mai mica decat valoarea salariului minim pe economie(850 lei lunar in prima parte a lui 2014).
La fel pentru pensie, baza de calcul lunara nu poate fi mai mica de 804 lei rezultand o contributie lunara la pensie de 252 lei in 2014.
Daca desfasurati activitatea independenta (pfa) optand pentru impozitare pe sistem real, veti tine contabilitate simpla completand registrul jurnal de incasari si plati. Veti inregistra venituri si veti avea dreptul sa deduceti o serie de cheltuieli in totalitate sau limitat.
Cititi art. 48 din codul fiscal la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator
imi poate spune cineva ce bifez la anexa de inregistrare fiscala pentru CAEN 8299?