Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se intampla daca la contestarea unei amenzi nu am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se intampla daca la contestarea unei amenzi nu am nici un martor ?

Ce se intampla daca la contestarea unei amenzi nu am nici un martor ? Si am primit o citatie in care mi se cere ca in 10 zile sa aduc un martor daca nu se va anula contestatia. Este adevarat ca din lipsa de martori mi se poate anula contestatia? Numai bine.
AnonimXYZ, utilizator
Se poate respinge contestatia, din lipsa de martor, nu anula.

Daca nu aveti martor, atunci nu aveti cum sa sustineti si sa dovediti contestatia.
Daca se respinge nu inseamna ca se anuleaza? Ce inseamna cand se respinge o contestatie?
AnonimXYZ, utilizator
Conf NCPC o actiune se anuleaza atunci cd se constata- in procedura administrativa prealabila acordarii termenului de judecata - ca cererea introdusa nu satisface exigentele legale.

Pt ca o actiune sa fie respinsa ca neintemeiata tb ca ea sa fi dezbatuta si analizata pe fond de catre instanta.

In functie de etapa procesuala in care va aflati (proced ad-tiva sau judecata) precizati in scris instantei expres faptul ca nu aveti un martor si ca intelegeti sa va folositi in dovedirea cererii de alte acte (de ex inscrisuri).
Asa cum a spusi colega Ca3men, plangerea dvs se poate respinge ca neintemeiata, daca nu puteti proba situatia reclamata. La acest stadiu pre-procesual, trebuie sa comunicati instantei ceea ce v-a solicitat, adica numele si adresa martorului in vederea citarii acestuia, iar in lipsa lui, sa mentionati ca nu exista martori in cauza.
Astfel, plangerea poate fi sustinuta doar daca a fost facuta pe viciile de intocmire a procesului-verbal. success!
Ok si dupa ce se respinge ce sa fac? Pot astepta amenda sa vina din nou acasa ? Ptr ca nu mai am decat copii dupa amenda, originalul mi s-a cerut de catre Judecatorie.