Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar curat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar curat

Buna seara. am o singura curiozitate, poti avea cazierul curat dupa 5 ani de inchisoare? Va rog, sa,mi raspunde,ti.
Tot din acelasi act normativ:
Art. 9. — In ceea ce priveste persoanele fizice, in cazierul judiciar se inscriu date privind:
a) pedepsele, masurile de siguranta si educative, pronuntate prin hotarari judecatoresti definitive;
....
c) amnistia, gratierea, prescriptia executarii pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnarii;
E vorba despre un frate de-al meu,,,el spune k nu a depus cerere pt reabilitare,dar are cazierul curat.El zice k au gresit astia care au eliberat cazierul. Cine poate crede asta?
E de crezut?
Exista si aceasta posibilitate.
dupa ce iti faaci reabilitarea cazierului ,,, scrie apoi in acesta?