avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar curat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar curat

Buna seara. am o singura curiozitate, poti avea cazierul curat dupa 5 ani de inchisoare? Va rog, sa,mi raspunde,ti.
Cel mai recent răspuns: crinann , utilizator 00:56, 2 Ianuarie 2014
Tot din acelasi act normativ:
Art. 9. — In ceea ce priveste persoanele fizice, in cazierul judiciar se inscriu date privind:
a) pedepsele, masurile de siguranta si educative, pronuntate prin hotarari judecatoresti definitive;
....
c) amnistia, gratierea, prescriptia executarii pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnarii;
...
E vorba despre un frate de-al meu,,,el spune k nu a depus cerere pt reabilitare,dar are cazierul curat.El zice k au gresit astia care au eliberat cazierul. Cine poate crede asta?
E de crezut?
Exista si aceasta posibilitate.
dupa ce iti faaci reabilitarea cazierului ,,, scrie apoi in acesta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog frumos un ajutor ..reabilitare ciudatelul ciudatelul Va rog frumos cine poate sa imi dea o informatie legat a ceea ce urmeaza!! Eram minor si am intrat intr-un cerc de prieteni care avea viciul furtului si am ... (vezi toată discuția)
Dupa cat timp se sterge cazierul si care sunt conditiile sfinxul sfinxul buna pentru toti am fost condamnat in 1997 la 3,2 ani in lipsa pentru furt auto ajutat de un prieten ,am fost condamnat in lipsa si pedeapsa sa prescris ... (vezi toată discuția)
Radiere mentiuni cazier judiciar EmilianL EmilianL Buna ziua, As dori sa va intreb cum decurge radierea mentiunilor din cazier in situatia urmatoare : persoana a fost condamnata la 3 ani inchisoare cu ... (vezi toată discuția)