Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati de intarziere la plata intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati de intarziere la plata intretinerii

In anul curent 2013 , o anumita perioada de timp nu am putut plati la zi cheltuielile de intretinere . In luna septembrie am achitat toata datoria , inclusiv penalitatile de intarziere calculate , am achitat chiar in plus o mica suma de bani . In lunile urmatoare : octombrie si noembrie pe fisa de plati au aparut in continuare noi penalitati desi sunt la zi cu plata datoriilor . Mi s-a explicat ca acest calcul este facut pe ultimele trei luni si nu lunar pentru fiecare suma neachitata la termen asa cum mi-am imaginat eu . Este corect un asemenea mod de calcul al penalitatilor ? Cine stabileste plata penalitatilor , care este corpul datoriilor pe care sunt ele calculate si mai ales care este destinatia acestor sume colectate din penalitati ? Daca penalitatile sunt calculate in mod global , pe toate categoriile de cheltuilei , inclusiv salariul femeii de servici sa zicem , atunci aceasta va lua un salariu mai mare daca locatarii intarzie cu plata ?
Precizez si eu:
- penalizarile se calculeaza luna de luna si se aplica asupra soldului "restant si penalizabil".
- la aceste penalizari calculate luna de luna se adauga soldul penalizarilor din lunile anterioare.
- exceptii pot exista cand se face o verificare, o expertiza, o recalculare pe o perioada mai mare de timp.
- administratorul calculeaza, de regula penalizarile si le afiseaza pe lista de plata iar atat pe lista cat si in evidenta contabila penalizarile calculate, platite partial, neplatite (sold)... raman in aceste documente vesnic. Nu exista nici o restrictie de a tine in evidenta, de a afisa ori dde a solicita in instanta penalizari mai vechi de 3 ani sau de 10 ani...
Am si eu o problema cu intretinerea restanta.
Aveam anul trecut intretinere restanta de 1500 ron (intretinere+penalitati) pe care m-am dus sa-i achit administratorului care era char un locatar al blocului, insa intre timp au angajat o firma sa tina contabilitatea blocului si nu am putut achita. Pana au gasit firma respectiva a durat in jur de 2-3 saptamani, iar eu evident ca am folosit banii pentru alte scopuri. Evident ca penalitatile au crescut si inca nu am reusit sa platesc tot. Ideea e ca pana la urma pentru penalitatea pe care o am nu sunt din punctul meu de vedere singur vinovat. E o culpa comuna. Ce sfaturi imiputeti da?
Va multumesc!!!!
Personal nu agreez sistemul propriu de penalizari al asociatiei. Pledez doar pentru repartizarea facturilor furnizorilor reprezentand penalizari: astea da, trebuie platite. Calculul penalizarilor, facut ca la carte, este destul de dificil si, din acest motiv, este bine sa se utilizeze un soft specializat. Este vorba de faptul ca penalizarea nu poate deasi baza care participa la penalizare. Manual, e cam greu de tinut cont de acest impus al legii.
Nu e greu deloc, trebuie aplicat doar algoritmul de calcul.
Cat despre dificultatea identificarii sumelor care intra in calcul, nici nu se pune problema atunci cand ai o evidenta a cotelor, penalizarilor, fondurilor, neachitate si a platilor.
Or asta se si face in contabilitatea asociatiei.

Nu trebuie neaparat un soft special.

Sistemul de penalizare propriu al asociatiei este benefic pentru ca din acesti bani se pot face lucrari de reparatii, modernizare, a proprietatii comune si nu mai sunt puse pe lista de intretinere, usurand sarcina de plata a tuturor proprietarilor care, in majoritate, isi platesc lunar intretinerea, si-au achitat si fondul de rulment si ii tin pe banii lor pe restantieri.
buna ziua
acum cateva zile am fost la asociatie si am platit intretinerea si penalitatile din martie 2013 pana azi adica iunie 2015 pt ca iulie nu este calculat
este corect modul de calcul al penalitatilor? pt ca din martie 2013 si pana in prezent sunt
26 de luni*30zile*0.2%=1,44*109,2(intret mart '13)=157,24(penalitati)
deci penalitatile sunt mai mari decat intretinerea, deci ar trebui sa ramna la valoarea intretinerii adica 109,2
ei calculeaza la soldul fiecarei luni astfel LA 31 08.2015(exact cum este in desfasuratorul dupa care am platit)
luna sold lunar total sold majorari lunare total majorari total plat
mart'13 109,2 109,2 6,55 6,55 115,75
apr'13 73,51 182,71 10,96 17,51 200,22
mai'13 76,24 258,95 15,54 33,05 292,00
............................
apr'14 107,0 1858,21 111,49 750,94 2609,15
...........................
apr"15 105,40 3756,85 225,41 2763,59 6520,44
mai"15 105,70 3862,55 0 2763,59 6626,14
iun'15 146,30 4008,85 0 2763,59 6772,44
109.2(intret mar'13)*30zie*0.2%=6.55(penalitati)+109,2=115,75 total plata
73,51(intret apr'13) + 109,2 (total sold) =182,71*30*0.2%=10,96(maj lunare)
intretinerea pe mar'13 a avut termenul de plata 23.05 2013+ 30 de zile dupa acest termen ar fi trebuit sa aplice panalitati dupa data 25.06'13 iar eu atunci aveam deja 4 luni de penalitati dupa cum se pote vedea in tabelul de mai sus
Din aprilie 2014 si pana in aprilie 2015 majorarile sunt mai mari decat soldul lunar dar pe total suma penalitatilor nu este mai mare decat total sold(si nici nu va fi nici o data) atunci pt ce mai spune legea :
Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.
as dori sa-i dau in judecata si sa cer o expertiza contabila pt ca dupa parerea mea ei nu ar fi trebuit sa calculeze penalitati mai mari dupa 500 de zile pt martie'13,apr'13.....inclusiv dec'13
astept un raspuns