Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violenta domestica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violenta domestica

Buna ziua... sunt casatorita de 3 ani, dar nu prea merge casatoria (sotul este cam violent)... din aceasta casatorie a rezultat si un copil, care are acum 1 an si 6 luni... vreau sa depun cerere de divort, dar nu prin tribunal... cum trebuie sa procedez... multumesc si astept raspuns urgent...
Daca nu vi-l da, ce face cu el, il creste el ? Unde ? Cred ca doar va necajeste mai ales ca a vazut ca are cu ce.
De unde obtineti ordinul a scris av Patrascu mai sus la art 25. Daca ati apelat la forum cu ceva intrebari, cititi si raspunsurile.

Multumesc de raspunsuri... Sarbatori cu bine sa aveti... am luat copilul la mine iar maine daca este deschis ma duc sa inaintez cererea de divort... copilul cred ca mie mi-l va incredinta spre crestere... tinand cont ca mama lui este bolnava, nu poate sa o tina mult timp. tatal lui lucreaza cate 12 ore si el tot cate 8-10 ore sta la munca... Multumesc mult inca o data...
copilul va avea locuinta la dvs, asta e clar, insa ambii veti exercita autoritatea parintasca , nu va va fi incredintat.
Doamna, oricat va este de greu, nu plecati fara sa aveti un plan. Strangeti dovezi intai dna, cereti ordin de protectie la judecatoria de care apartineti intai, scotateti-va certificate medico-legale, chemati martori, chiar si o vecina, cu care suntei mai apropiata. Incredintare nu mai exista dna! Ne-a blagoslovit U.E cu autoritatea parinteasca comuna, dna, apoi urmeaza "drepturile" tatalui (fara obligatii!) desigur, programde vizitare, vacante, plangeri la politie ca nu-i respectati drepturile, cereri si alte plangeri la DGASPC, nici circul Globus nu are atatea programe cate inventeaza "taticii"! Stati sa vedeti! Asa ca "inarmati-va cu dovezi intai, apoi faceti o cerere de ordonanta presedintiala de stabilire a domiciliului copilului la dvs, si stabilire a pensiei de intretinere, ca va pleaca cu pruncul in parc si nu v-il mai aduce si nu va v-a putea nimeni ajuta si abia dupa, cerere de divort. Din momentul in care aveti pensia fixata cereti-i banii, nu asteptati sa treaca luni de zile fara sa va plateasca. Sfatuti-va cu un avocat doamna, ca usor nu cred ca va fi. Succes.
proastasatului, utilizator
Daca sotul nu e de acord cu divorul doar la instanta puteti divorta.
Interdictia se poate obtine si daca divortati la notar dar tot la judecata se va stabili interdictia.
interdictia poate fi greu de obtinut si dreptul de a vedea copilul il pooate obtine separat de interdictie.
Insa daca nu stie si nu va avea avocat ati putea avea noroc.