Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare masina

Buna ziua, sunt dublu cetatean(roman-maghiar) si in urmatoarele zile vreau sa-mi cumpar un autotorism ne-inmatriculat in RO,si este legea ca daca am domiciliu stabil in RO trebuie inmatriculat dupa 3 luni ..deci eu am 2 domiciliuri, si va rog sa ma ajutati, oare ma obliga legea sa-l inmatriculez in RO, sau poate sa fie inmatriculata in alta tara din U.E. ? :O Va multumesc, Stima !=D>
Avand in vedere ca sunteti si cetatean maghiar nu cred ca aveti obligatia de a-l inmatricula neaparat in Romania. Legislatia privind inmatricularea se refera strict la cetateanul roman care doreste sa cumpere un autoturism, sa circule cu el si are un singur domiciliu stabil, acest domiciliu fiind in Romania.