Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare

Solutia pe scurt: Condamnă inculpatul x la o pedeapsă de 8 luni închisoare. În baza art.81 C.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii aplicată inculpatului pe durata termenului de încercare prev. de art.82 C.p. .va rog sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna
Pe intelesul dvs, persoana in cauza nu va face inchisoare. Are o condamnare cu suspendare executarii pedepsei.
Multumesc
Ati fost condamnat la o pedeapsa de 8 luni inchisoare, a carei executare a fost suspendata conditionat pe perioada termenului de incercare de 2 ani si 8 luni.
Termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate 8 luni la care se adauga un interval de timp de 2 ani prevazut de disp.art 82 c.pen., deci in total 2 ani si 8 luni.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
De asemenea instanta prin acelasi dispozitiv al hotararii, va atrage atentia asupra disp.art 83 c.pen. si anume:
Art. 83
Revocarea în cazul săvârşirii unei infracţiuni
Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.
.........................................................................
Cu alte cuvinte, prin aplicarea unei pedepse cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, instanta va da posibilitatea sa probati ca va puteti indrepta si fara aplicarea unei pedepse privative de libertate, in caz contrar, respectiv al savarsirii unei noi infractiuni in termenul de incercare, se va dispune revocarea suspendarii, urmand sa executati in regim de penitenciar atat cuantumul pedepsei de 8 luni, cat si cuantumul pedepsei ce se va aplica pentru noua infractiune ( adica cele doua pedepse nu se vor contopi).

MARTA SIMONA PETRE, Avocat