Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Indreptare eroare materiala- termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Indreptare eroare materiala- termen

In cat timp de la ramanerea definitiva a unei sentinte prin nerecurare se poate face cerere pt indreptarea unei erori materiale? Exiata termen prescriptie? Sau perimare?
C.proc.civ. , art. 442 - Îndreptarea hotărârii
(1) Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea și susținerile părților sau cele de calcul, precum și orice alte erori materiale cuprinse în hotărâri sau încheieri pot fi îndreptate din oficiu ori la cerere.
(2) Instanța se pronunță prin încheiere dată în camera de consiliu. Părțile vor fi citate numai dacă instanța socotește că este necesar ca ele să dea anumite lămuriri.
(3) În cazul hotărârilor, îndreptarea se va face în ambele exemplare ale hotărârii.

Cererea de îndreptare a hotărârii judecătorești poate fi formulată oricând, insa indreptarea, hotărârii nu poate fi cerută pe calea apelului sau recursului, ci numai în condițiile art. 442 C.proc.civ.