Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculare pensie, dosar respins.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculare pensie, dosar respins.

Am nevoie de ajutorul dv. ptr. a sti cu aproximatie cand ies si eu la pensie. Mai jos o sa las un "tabel" cu anii de munca, daca am omis ceva va rog sa imi spune-ti ce detalii suplimentare sa trimit.
Mentionez dosarul a fost respins in data de: 08. Mai. 2013

Data nasterii: 01.05.1952
Stagiul total de cotizare realizat, din care: 33 ani si 5 luni
1. In sistemul public. din care:
- In conditii normale de munca 17 ani si 4 luni
- In Gr. ll 12 ani 10 luni 13 zile
- Stagiu aferent grupe/conditii de munca 3 ani
- Perioade asimilate 1 an 3 luni 26 zile

Pentru perioada 01.09.1983 - 31.08.1988 nu a fost valorificata grupa a ll-a la meseria de instalator, dar totusi inteprinderea a avut grupa a ll-a, se mai poate face ceva?

Cu respect,

P. Ionica
johnythelove, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in luna mai 1950 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Stagiul dvs. de cotizare (vechime in munca) este de 30 de ani si 2 luni.

3. Pentru cei 12 ani si 10 luni lucrate in gr. a II-a de munca:
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 3 luni (30/2 + 3/3 = 33 de ani si 5 luni);
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (65/0 - 2/6 = 62 de ani si 6 luni) numai daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

4. Deoarece dvs. aveti un stagiu de cotizare de numai 33 de ani si 5 luni (va lipseste 1 an si 7 luni) nu puteti beneficia de reducerea varste standard de pensionare si nici nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.

5. - Daca in carnetul de munca aveti inregistrat ca ati lucrat in gr. a II-a de munca in perioada 01.09.1983 - 31.08.1988 ar trebui sa fie valorificata pentru pensie.
- Nu toata intreprinderea poate fi in gr. a II-a de munca ci numai anumite locuri de munca.
- Intrebati la Casa de Pensii de ce nu a valorificat si acaesta perioada, in ce baza legala.

6. Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/for...
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane