avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa munca

Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in activitate.
Vi se va reduce varsta de iesire la pensie cu 2 ani si 6 luni. Varsta standart de pensionare in cazul dvs este 65 de ani.
Am 19 ani lucrati, 3 ani facultate, 2 ani armata, 5 ani pensionat medical gr.2 , 1 an somaj si cam atat. Cata perioada de contributie ar mai trebui ca sa nu fiu penalizat si daca mai pot iesi la pensie cu 2,5 ani mai devreme ?
1. Perioadele de pensie de invaliditate, de facultate la zi si stagiul militar obligatoriu sunt perioade asimilate stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

2. Pentru un barbat nascut in iunie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
- Dvs. aveti un stagiu de cotizare de 19 + 1 = 20 de ani (fara perioadele asimilate stagiului de cotizare).

3. Pentru cei 13 ani si 7 luni lucrati in grupa a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni dar numai daca aveti indeplinit stagiul cmplet de cotizare de 35 de ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 4 luni (20/0 = 3/4 = 23 de ani si 4 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in iunie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, daca veti avea un stagiu de cotizare la pensie de 43 de ani (va mai trebuie 19 ani si 8 luni de stagiu de cotizare la pensie);
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, daca veti avea un stagiu de cotizare la pensie de 35 de ani (va mai trebuie 11 ani si 8 luni de stagiu de cotizare la pensie).

Ultima modificare: Miercuri, 9 Iulie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult pentru lamuririle atat de concise . Respectele mele !
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Daca sunteti pensionar de invaliditate gradul II veti fi trecut la limita de varsta la 62 de ani si 6 luni.
La pensie anticipata sau anticipata partiala puteti trece doar prin depensionare si indeplinind conditiile de stagiu.

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare gaben59 gaben59 Buna ziua. ma numesc Gabriel Gorea nascut in februarie 1959,pensionar invaliditate gr II din anul 2007,gradul I din februarie 2013, handicap accentuat din ... (vezi toată discuția)