Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii recalculate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii recalculate

Buna ziua,tatal meu a iesti la pensie in iulie 2011,dupa 41 ani de munca i sa calculat o pensie de 871 lei,lui i se va mai calcula oare pensia,cand un coleg de-al lui care a lucrat in acelasi mediu sofer cu un salariu mai mic a iesit in octombrie 2013 cu o pensie de 1200 lei.
Va rog daca puteti sa-mi spuneti in caz de se recalculeaza pensia se va mai da din urma diferentele de bani
Multumesc.
Conform prevederilor OUG nr. 113/ 18.12.2013 punctul IV se recalculeaza pensiile pentru pensionarii aflati in plata, numai pentru cei care au iesit la pensie in periaoda 01.01.2011 - 22.01.2013 astfel:
-se aplica un coeficient de corectie de 1,12 la punctajul obtinut pentru cei pensionati in perioada 01.01.2011 - 31.12.2011 (in cazul tatalui dvs. pentru punctajul aferent perioadei 01.01.2011 - iulie 2011),
-se aplica un coeficient de corectie de 1,17 la punctajul obtinut pentru perioada 01.01.2012 - 22.01.2013.
Drepturile de pensie recalculate se dau retroactiv doar incepand cu data de 07.11.2013.
-Cat este punctajul mediu anual aflat in plata,sau:
-Cat a fost punctajul mediu anual la deschiderea drepturilor(Iulie 2011).
Multumesc pentru raspuns,cat de cat am mai inteles ceva
O zi placuta in continuare