Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor

Am citit un articol referitor la faptul că "Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 " din care am înţeles că nu se vor recalcula retroactiv, ci doar celor care au depus dosarul după 23 ianuarie 2013. Dar la sfârşitul articolului scrie următoarele: >Reprezentantii MMFPSPV au spus pentru AvocatNet.ro, astazi, ca "aproximativ 210.000 dintre persoanele care ar fi avut dreptul la pensie, teoretic vorbind, au introdus cereri de pensionare, adica au materializat acest drept", in perioada 1 ianuarie 2011 - 23 ianuarie 2013.> Această concluzie m - a derutat fiindcă din text reiese că în cei 210 000 pensionari întră şi cei care au devenit pensionari după 1 ianuarie 2011, nu numai cei care au ieşit după 1 ianuarie 2013. Întrebările mele sunt :
1) De aplicarea indicelui de corecţie beneficiază şi persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis începând cu data de 01.01.2011 ? ªi dacă da li se vor recalcula pensile din oficiu ?
2) Indexarea pensiilor cu 1,06 se aplică doar celor care au devenit pensionari incepand cu 23 ianuarie 2013 ?
Anniko, utilizator
Cei care si-au deschis drepturile in anul 2011 li s-a aplicat un indice de corectie de 1,06, incepand cu 01/01/2013.
Incepand cu 07/11/2013 acest indice va fi inlocuit cu 1,12.
Cei care si-au deschis drepturile in intervalul 01/01/2012 la 23/01/2013 li s-a aplicat un indice de corectie de 1,06 incepand cu 01/01/2013.
Incepand cu 07/11/2013 acest indice va fi inlocuit cu 1,17.
Mulţumesc foarte mult pentru răspuns, dar aş vrea să mai ştiu, cum vor fi plătite sumele corespunzătoare corecţiei şi mai ales când ?
In mod normal pe luna ianuarie 2014 s-a platit la punctajul mediu anual rezultat in urma aplicarii indicelor de 1,12,respectiv 1,17,iar in luna martie 2014 se vor plati restentele pentru lunile noiembrie-decembrie 2013.
Vă mulţumesc foarte mult. Informaţia a fost corectă. Am calculat şi într-adevăr sunt aplicate corecţiile aşa cum aţi spus şi am primit acum în martie şi restanţele. Vă sunt foarte recunoscătoare, fiindcă mă pot baza pe răspunsurile dumneavoastră. Până acum tot ce mi-aţi răspuns s-a confirmat.
Carp Mircea a scris:

Cei care si-au deschis drepturile in anul 2011 li s-a aplicat un indice de corectie de 1,06, incepand cu 01/01/2013.
Incepand cu 07/11/2013 acest indice va fi inlocuit cu 1,12.
Cei care si-au deschis drepturile in intervalul 01/01/2012 la 23/01/2013 li s-a aplicat un indice de corectie de 1,06 incepand cu 01/01/2013.
Incepand cu 07/11/2013 acest indice va fi inlocuit cu 1,17.

Buna seara!
Intrebare: indicele de corectie nu se va aplica de la data deciziei de pensionare (ex. martie 2012) ci doar din noiembrie 2013?
Multumesc anticipat de raspuns.