Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Taxa ambalaje import
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Taxa ambalaje import

In cazul in care am importat niste produse care erau ambalate in cutii de carton avem obligatia declararii lunare a cantitatilor de ambalaje introduse pe piata ?
Daca am facut acest lucru in luna Noiembrie 2013,trebuie sa incepem declararea acestora la Fondul pentru mediu?
In caz afirmativ va rog sa-mi precizati daca calitatea de ,,Contribuabil" se dobandeste la data depunerii primei declaratii la AFM sau este necesara o solicitare anterior depunerii declaratiei lunare cu ambalajele de import /introduse pe piata ?Va multumesc.
Buna seara,

Da, aveati obligatia raportarii cantitatii de deseuri introduse pe piata, si sa efectuati plata.
Trebuie sa depuneti declaratia (mai bine mai tarziu decat niciodata, ca urmeaza penalitatile) fara o notificare prealabila. Exista si un program la Mediu care va faciliteaza acest lucru(il gasiti pe site)

Respect,
Dan Preda.