Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum ma incadrez din punct de vedere juridic si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum ma incadrez din punct de vedere juridic si legislativ ?

in 21.03.1983 s-a dat o lege sau HCL,HG,etc in care locurile de veci nu mai pot fi vandute de catre primaria sibiu ca proprietate privata, ci doar concesionate
pe mine ma intereseaza cum ma incadrez dpdv juridic, avand locurile de veci inainte de data mentionata mai sus
informatie suplimentara este ca acele locuri de veci sunt in sibiu
intrebarea este unde ma incadrez in lege, cum se numeste legea, eventual articolul, aliniatul
doresc sa vand acele locuri de veci ca proprietate, nu ca concesionate de primaria sibiu
din data respectiva locurile de veci se concesioneaza pe 25 de ani, dar eu nu am treaba cu asa ceva, conform actelor mele, un mormant il am din 1975, altul din 1982
sper ca am fost inteles, eventual revin cu date suplimentare
Buna ziua, daca aveti act de proprietate pe acele locuri inainte de intrarea in vivoare a HCL, ... actele raman valabile.
am actele dar vreau sa stiu cum formulez un anunt, locul de veci este proprietatea mea conform legii...
nu ma poate ajuta nimeni ?
doresc sa vand locul de veci aflat in proprietatea mea, dar administratia cimitirului spune ca nu pot, decat sa donez cel mult unei rude de gradful 4, asa spune noul cod civil, astept raspunsuri, opinii, pareri de la specialisti !, nu este o ingradire a tranzactiei, deci statul imi impune ce sa fac cu proprietatea mea ?