Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produs defect aflat in garantie si returnare ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produs defect aflat in garantie si returnare bani

Buna ziua,

Ma aflu in situatia de a returna o pereche de ghete (aflate in perioada de garantie) magazinului Ecco. Cei de la magazin au constatat defectul insa nu au posibilitatea inlocuirii ghetelor cu o pereche identica. Mi s-a oferit posibilitatea alegerii altui produs din magazin, insa eu imi vreau banii inapoi. Exista vreo lege care sa ii someze sa imi inapoieze banii?

Multumesc.
Adi
Daca nu va pot oferi o pereche identica insistati pentru recuperarea banilor, nu va pot obliga sa luati altceva decat ati vrut initial.

Art. 13 din Legea 449/2003 republicata privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora:
Consumatorul poate solicita o reducere corespunzatoare a pretului sau rezolutiunea contractului in oricare dintre urmatoarele cazuri:
a) daca nu beneficiaza nici de repararea, nici de inlocuirea produsului;
[ link extern ]