Forum Discuţii juridice Traduceri Caut un dictionar juridic roman-spaniol
Discuție deschisă în Traduceri

Caut un dictionar juridic roman-spaniol

Buna!

Sunt studenta la Drept si am nevoie de un dictionar juridic roman-spaniol pentru a aprofunda cunostiintele juridice in aceasta limba straina. Aveti idee de unde as putea achizitiona? Sau eventual vreun site? Am cautat in nenumarate randuri insa a fost in zadar.

Multumesc anticipat!
Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
am citit acel topic inainte de a posta articolul meu. Din pacate raspunsurile postate acolo nu reflecta nici o informatie conlcudenta, asadar, nu am putut lua nici o sursa indicata de ceilalti useri.
dumitrescu_corina_elena, utilizator
Cautand pe internet am mai gasit un site
[ link extern ] /
Buna ziua,
Dictionarele juridice sunt destul de rare. Asa cum am sfatuit si alti utilizatori, pentru cunoasterea terminologiei specifice, acumularea cunostintelor in limba respectiva se poate realiza prin lecturarea lucrarilor de profil care au si varianta tradusa in romana. Un bun exemplu este portalul Uniunii Europene care pune la dispozitie o multime de resurse din domeniul juridic.
[ link extern ]
Dictionarele obisnuite pot contine termeni juridici: [ link extern ]
L.C.