Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa I

Salut. Am 33 ani si 3 luni de munca din care 21 ani grupa I. Varsta 56 ani si 6 luni. Cand pot iesi la pensie normal si cand anticipat? Multumesc.
Limita de varsta la acest moment.
Multumesc.
Dar anii de grupa I nu ma ajuta ?
Se reduce varsta standard cu 10 ani si 6 luni.
Multumesc domnule Carp dar mai am o nelamurire poate ma ajutati cu un raspuns.Trebuie sa am minim 35 ani de cotizatie sau anii de grupa se constitue si ca ani de contributie? Limita de varsta este 65 ani minus 10.5 ani de la grupa rezulta varsta de pensionare 54.5 ani. Eu am acum 56.5 ani cu un stagiu de cotizare de 33.5 ani. Pot iesi la pensie acum?