avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa I

Salut. Am 33 ani si 3 luni de munca din care 21 ani grupa I. Varsta 56 ani si 6 luni. Cand pot iesi la pensie normal si cand anticipat? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: romil , utilizator 21:12, 11 Ianuarie 2014
Limita de varsta la acest moment.
Multumesc.
Dar anii de grupa I nu ma ajuta ?
Se reduce varsta standard cu 10 ani si 6 luni.
Multumesc domnule Carp dar mai am o nelamurire poate ma ajutati cu un raspuns.Trebuie sa am minim 35 ani de cotizatie sau anii de grupa se constitue si ca ani de contributie? Limita de varsta este 65 ani minus 10.5 ani de la grupa rezulta varsta de pensionare 54.5 ani. Eu am acum 56.5 ani cu un stagiu de cotizare de 33.5 ani. Pot iesi la pensie acum?

Alte discuții în legătură

Grupa se ia in calcul la stabilirea pensiei anticipate? ContSters61634 ContSters61634 Reducerea vârstei de pensionare pentru grupa I sau a II a se cumulează sau nu cu reducerea de maxim 5 ani la stabilirea pensiei anticipate , respectiv ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Damiana64 Damiana64 Am 35 ani vechime si 54 ani varsta, am lucrat 17,8 luni in grupa a II a, cand pot iesi la pensie anticipat si cat va fi penalizarea? De ce nu se ia in ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)