avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa I

Salut. Am 33 ani si 3 luni de munca din care 21 ani grupa I. Varsta 56 ani si 6 luni. Cand pot iesi la pensie normal si cand anticipat? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: romil , utilizator 21:12, 11 Ianuarie 2014
1. La stagiul de cotizare al dvs. de 33 de ani si 3 luni se adauga si suplimentul de stagiu conform grupei I de munca (6 luni la fiecare an lucrat in gr. I de munca) asa ca aveti un stasgiu de cotizare peste 35 de ani.

2. Colegul meu v-a raspuns ca puteti solicita oricand pensie pentru limita de varsta.
Domnilor va multumesc mult si va salut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa se ia in calcul la stabilirea pensiei anticipate? ContSters61634 ContSters61634 Reducerea vârstei de pensionare pentru grupa I sau a II a se cumulează sau nu cu reducerea de maxim 5 ani la stabilirea pensiei anticipate , respectiv ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Damiana64 Damiana64 Am 35 ani vechime si 54 ani varsta, am lucrat 17,8 luni in grupa a II a, cand pot iesi la pensie anticipat si cat va fi penalizarea? De ce nu se ia in ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)