Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa I

Salut. Am 33 ani si 3 luni de munca din care 21 ani grupa I. Varsta 56 ani si 6 luni. Cand pot iesi la pensie normal si cand anticipat? Multumesc.
1. La stagiul de cotizare al dvs. de 33 de ani si 3 luni se adauga si suplimentul de stagiu conform grupei I de munca (6 luni la fiecare an lucrat in gr. I de munca) asa ca aveti un stasgiu de cotizare peste 35 de ani.

2. Colegul meu v-a raspuns ca puteti solicita oricand pensie pentru limita de varsta.
Domnilor va multumesc mult si va salut.