avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am dreptul la pensie aticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am dreptul la pensie aticipata

am 54ani si4luni si vechime 34ani-pot iesi la pensie -nu mai lucrez de 3luni-care este procedura de urmat-documente-si ce inseamna financiar pensie anticipata
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:01, 10 Martie 2008
Daca nu ai grupa de munca nu prea poti iesi.
Totusi daca te-ai inscris la somaj te anunta ei cand ai dreptul sa iesi la pensie anticipat.
Oricum te poti adresa casei judetene de pensii ;)
Asiguratii care au depasit stagiul complet de cotizare cu cel putin 10 ani pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani inaintea varstelor standard de pensionare.
Deoarece nu indepliniti aceasta conditie privind stagiul de cotizare, nu beneficiati de pensie anticipata.

care este stagiul complet de cotizare
in mesajul initial era trecut 34 de ani ;)
Conform lg.19/2001 varstele de pensionare reduse, nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.Avand in vedere ca aveti 54 de ani, puteti beneficia de pensia anticipata.
Contactati-ma pe adresa privata pentru detalii.

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata mara100 mara100 Buna ziua.In conditiile unui stagiu de cotizare de 31 ani ,fara intreruperi(conditii normale de munca),care este varsta la care se poate solicita pensionare ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata? Doina Elena Doina Elena Nascut in data de 31.08.1951 - barbat vechime totala in munca 39 ani si 6 luni din care: - 2 ani 11 luni 14 zile in grupa a II-a - 85% - 19 ani 3 luni 16 ... (vezi toată discuția)
Pensionare balintpetru balintpetru Buna ziua! Ma numesc Balint Petru si as dori si eu un raspuns cine ma poate ajuta.Am lucrat la mina 24 ani si 10 luni si in aprilie ... (vezi toată discuția)