Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare- angajat la o firma in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare- angajat la o firma in insolventa

Buna ziua,

Doresc sa va intreb in ce masura poatea afecta un angajat al unei societati in insolventa, care mai are 3 ani pana la pensionare, avand in vedere faptul ca societatea aflata in insolventa, nu a mai platit catre stat darile angajatului?

Multumesc.
Potrivit Legii nr.263/2010:
Art. 3. - (1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
p)stagiu de cotizare– perioada de timp pentru care s-au datorat contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum şi cea pentru care asiguraţii cu declaraţie individuală de asigurare sau contract de asigurare socială au datorat şi plătit contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii;

Asadar, stagiul de cotizare pentru pensie nu este afectat de neplata contributiilor ...
Cornel Vasile, Consilier juridic