Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit microintreprindere trimestrul 4 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit microintreprindere trimestrul 4 2013

sunt micro...dar vreau sa inched anul ( adika sa depun bilantul ) doar prin martie - aprilie.
depun acum in ianuarie pentru trim 4 declaratia 100 cu suma pentru trim. 4 sau cu cea din trim 3?
Buna ziua,
Pentru microintreprinderi, in conformitate cu prevederile din Codul Fiscal, art. 112^9

" (1) Calculul şi plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul.

(2) Microîntreprinderile au obligaţia de a depune, până la termenul de plată a impozitului, declaraţia de impozit pe veniturile microîntreprinderilor."
........................................................................................................................"

Ceea ce ati dori dumneavoastra este posibilla agentii economici platitori de impozit pe profit.