Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societati comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societati comerciale

Care este baza legala pentru mutarea unui SRL de la contribuabili mici la contribuabili mijlocii?

In conformitate cu Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 3582/2013 privind organizarea activităţii de administrare a contribuabililor mijlocii,

"Contribuabilii mijlocii sunt selectaţi potrivit următoarelor criterii de selecţie:

Criteriul de bază, denumit şi criteriul valoric agregat, este rezultatul agregării a 2 indicatori, selectaţi din punct de vedere economic şi bugetar în următoarele proporţii:
– volumul obligaţiilor fiscale datorate, declarate de către contribuabili – 50%;
– cifra de afaceri raportată în situaţiile financiare încheiate la data de 31 decembrie a anului anterior celui în care se efectuează actualizarea – 50%."